Zamknij

W Śremie zamiast sklepów coraz więcej pustostanów. Dlaczego nie ma klientów?

12:06, 15.04.2021 Aktualizacja: 12:49, 15.04.2021
Skomentuj

Niegdyś zatłoczony pasaż handlowy „Kupiec” na Targowisku Miejskim dzisiaj świeci pustkami. Aktualnie ponad połowa lokali jest nieużytkowana i oczekuje na wynajem. Często powstają w boxach nowe sklepy, jednak po krótkim czasie zostają zamknięte. Również pierwsze piętro pasażu „Odys” wydaje się być opustoszałe. W większości funkcjonują sklepy, które istnieją „od zawsze” i utrzymują się głównie dzięki stałym klientom.

Przyczyną słabego interesu w tych miejscach jest mały ruch potencjalnych klientów. Jeszcze kilka lat temu, za sprawą popularnego Miejskiego Targowiska, pasaże cieszyły się dużą popularnością, szczególnie w dni targowe, kiedy obowiązkiem był przegląd okolicznych sklepów.

Nie tylko Miejskie Targowisko ma sporo wolnych lokalizacji na przyszłe biznesy. Podobna sytuacja jest na starym deptaku w mieście, czyli przy ul. Kościuszki. Wiele pustych lokali, z zaklejonymi oknami mieści się w poniszczałych kamienicach. Tak samo dużo od lat istniejących miejsc zostało zamkniętych na stałe.

Dlaczego handel w Śremie nie idzie?

Na przestrzeni lat popularność i wierne grono konsumentów zyskały i nadal zyskują sklepy internetowe. Według Raportu „E-commerce w Polsce 2020”, 82 % badanych za największą zaletę zakupów w sieci wskazało możliwość całodobowego zamawiania. Poza tym e-konsumenci wyróżnili też brak konieczności dojazdu do wybranego sklepu, nieograniczony czas na poszukiwania produktów oraz korzystne ceny. Powszechną praktyką stają się darmowe dostawy i zwroty.
Wymienione okoliczności (oraz wiele innych) sprawiają, że zakupy internetowe są niezwykle wygodną formą, która zyskuje przewagę nad stacjonarnymi sklepami.

Warto też zaznaczyć, że Śrem znajduje się całkiem niedaleko Poznania, gdzie już na samym wjeździe wita Galeria Handlowa Posnania. Duże sieci sklepów zlokalizowane w kompleksach, takich jak centra handlowe, oferują bardzo szerokie i głębokie asortymenty i tym samym przekonują do siebie nowych klientów. Większa część społeczeństwa stawia na komfort i preferuje wyprawę na zakupy do dużej galerii handlowej od przemieszczania się po mieście celem odwiedzenia kilku sklepów.

Dodatkowo sytuacji nie polepsza obecna sytuacja epidemiczna w kraju. Gołym okiem widać, że zatrważająco dużo przedsiębiorstw zakończyło swoje działalności. Te, które zostały, natomiast musiały pogodzić się z aktualnym stanem rzeczy i ograniczyć funkcjonowanie.

Według najnowszych badań, w marcu 2021 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla handlu detalicznego wyniósł minus 6,7, natomiast w lutym kształtował się na poziomie minus 10,0.
Dobrą informację jest to, że powoli handel, jak i inne gałęzie gospodarki zmierzają w stronę odbudowy stanu sprzed pandemii.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SremianinSremianin

0 0

Zapytajcie burmistrza

23:13, 23.05.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%