Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego w Śremie - Filia Wyrzeka realizuje wakacyjny kulturalny projekt pn. "Letnia Akademia Pana Ignacego A-TO-MY". W ramach wszystkich aktywności dzieci poznają postać Wielkiego Polaka, wynalazcy, aptekarza, filantropa i patrioty - Ignacego Łukasiewicza. Dzisiaj odbyły się pierwsze warsztaty.
Projekt "Letnia Akademia Pana Ignacego A-TO-MY" został laureatem konkursu Fundacji PGNiG pn. "Rozgrzewamy Polskie Serca". W maju otrzymał rekomendację jury i tym samym grant w wysokości 10 500 zł.
W poniedziałek 4 lipca odbyły się pierwsze warsztaty otwierajace cały wakacyjny cykl. Przed południem do biblioteki w Wyrzece przybyli uczestnicy, czyli dzieci w wieku od 7 do 12 lat zamieszkujące Wyrzekę i okoliczne miejscowości. Warsztaty literacko-historyczne "Jak Ignacy Łukasiewicz rozświetlił ludziom życie" poprowadziła Maria Biernat.
Pierwsza w planie była zapoznawcza zabawa. Wszystkie dzieci przedstawiły się, a następnie sprawdzały, jak dobrze zapamiętały przekazane informacje. Następnie prowadząca opowiedziała o czasach, w których żył Ignacy Łukasiewicz i o tym, jak został pionierem przemysłu naftowego. Uczestnicy dyskutowali, jak wynalazek Łukasiewicza, czyli lampa naftowa odmieniła życie społeczeństwa. Po tej rozmowie wszyscy już wiedzieli, dlaczego Łukasiewicza nazywamy "Prometeuszem na ludzką miarę".
Specjalnie na spotkanie uczestnicy przynieśli XIX-wieczne narzędzia i artykuły gospodarstwa domowego. Okazuje się, że wiele cennych i o niezwykłej historii przedmiotów nadal mamy w domach. W Wyrzece podziwiano dziś m.in. żelazko na gorącą wodę, sierp, lampę naftową, tarki do prania i pałkę do ubijania kapusty.
W tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza. Wynalazca urodził się dokładnie 8 marca 1922 r. Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Projekt biblioteki w Wyrzece ma za zadanie pielęgnowanie pamięci o Wielkim Polaku.
Jeszcze w tym tygodniu odbędą się kolejne warsztaty o dobrodziejstwach lipy i ziół, które powinny się znaleźć w domowych spiżarniach i apteczkach. W sumie program składa się z 7. spotkań. Z kolei finał projektu nastąpi 3 września podczas rodzinnego pikniku "Podróż w czasie do przeszłości wsi". Zaprezentowana zostanie specjalna wystawa całej zgromadzonej kolekcji dawnych lamp naftowych, oraz innych ciekawych przedmiotów. Będą także pokazy artystyczne, stosika z dawnymi zawodami tj. kowal z kuźnią, szewc z warsztatem, czy krawcowa z maszyną na pasek i poczęstunek. Oprawę muzyczną zapewni zespół folkowy TYTKA.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz