Zamknij

Uhonorowali ważną dla Śremu postać. Ks. Mieczysław Matuszek ma swoją tablicę pamiątkową

15:15, 21.12.2022
Skomentuj

Dzisiaj przed południem odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci ks. Mieczysława Matuszka. W realizację przedsięwzięcia zaangażowanych było wiele osób. Nowa tablica dumnie prezentuje się przy wejściu do kościoła pofranciszkańskiego.

O uhonorowanie ważnej dla regionu postaci mieszkańcy zawnioskowali już w lipcu. Z oficjalnym pismem wystąpił radny Rady Miejskiej w Śremie Zdzisław Żeleźny. Gmina Śrem przystała na prośbę i podjęła w tej sprawie stosowne procedury. Muzeum Śremskie wraz z dr Danutą Płygawko przygotowało tekst inskrypcji i zajęło się realizacją przedsięwzięcia. Zadanie zostało sfinansowane przez Gminę Śrem. Tablicę wykonała pracownia Garstka Studio z Szymanowa.

Radosław Franczak z Muzeum Śremskiego powitał: burmistrza Śremu Adama Lewandowskiego, ks. prałata Mariana Bruckiego, pomysłodawcę inicjatywy radnego Zdzisława Żeleźnego, autorkę biogramu i inskrypcji tablicy dr Danutę Płygawko, dyrektora Muzeum Śremskiego Mariusza Kondzielę i pozostałych gości.

Tablica upamiętniająca ks. Mieczysława Matuszka została usytuowana na filarze przy wejściu kościoła pofranciszkańskiego w Śremie. Tablica o wymiarach ok. 121 cm x 61 cm składa się z płyty kamiennej z wygrawerowanym tekstem, odlewu z wizerunkiem oraz czterech dekoracyjnych odlewów na rogach. Co ważne, w informacji zostały wyróżnione dokładne daty. Na filarze z drugiej strony drzwi znajduje się już tablica pamiątkowa Ś.P. Księdza Prefekta Antoniego Rzadkiego. 

Oficjalnego odsłonięcia dokonali burmistrz Śremu i pomysłodawca. Ksiądz prałat Marian Brucki odmówił krótką modlitwę i poświęcił tablicę. Dr Danuta Płygawko opowiedziała więcej o zasługach i życiu ks. Mieczysława Matuszka.

Ks. Mieczysław Matuszek (Matuschek) był zasłużonym dla ziemi śremskiej kapłanem - prefektem i twórcą Konwiktu Arcybiskubskiego w Śremie. W latach 1915-1928 uczył młodzież w Gimnazjum im. Generała Józefa Wybickiego w Śremie. Najpierw wykładał grekę i religię oraz sprawował opiekę duszpasterską nad uczniami. Od grudnia 1918 r., pomimo początkowych sprzeciwów dyrektora ks. Matuszek rozpoczął nauczanie religii w języku polskim. Kiedy władzę w mieście przejęli Polacy, ks. Matuszek został doradcą dyrektora Augusta Wundracka i mężem zaufania Naczelnej Rady Ludowej. To tylko część działań Matuszka na ziemi śremskiej. W 1928 r. zrezygnował z pracy w Śremie z powodu pogarszającego się stanu zdrowia, za co odpowiadały liczne zajęcia i obowiązki. W 1941 r. został więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau. W tym miejscu zmarł 5 maja 1942 r. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%