Zamknij

Śremscy łącznościowcy uczestniczyli w uroczystych obchodach ważnego święta

12:50, 18.10.2023
Skomentuj

Dzisiaj obchodzimy Święto Wojsk Łączności i Informatyki. Święto nawiązuje do daty 18 października 1558 r., czyli historycznego momentu nawiązania pierwszego stałego połączenia pocztowego między Krakowem a Wenecją. W Śremie każdego roku odbywają się uroczystości wspominające ten dzień. 

W środę przed południem przy pomniku Pamięci Polskich Żołnierzy Łączności w Parku im. Włodzimierza Puchalskiego w Śremie spotkali się wszyscy chcący wspólnie uczcić Święto Wojsk Łączności i Informatyki. Na obchody zostali zaproszeni m.in. przedstawiciele władz samorządowych, dowódcy 6. i 124. batalionów, prezes TMZŚ, komendanci Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej, prezes ZZWP koła Śrem, delegacje: ZST im. Hipolita Cegielskiego, ZSP im. Powstańców Wielkopolskich, Przedszkola Słoneczna Gromada, Hufca ZHP, i śremscy łącznościowcy.

Prezes śremskiego oddziału ŚZPŻŁ Józef Żeleźny powitał gości i wyjaśnił, że w tym roku mija 465. rocznica nawiązania stałe łączności pomiędzy Krakowem a Wenecją. W Śremie wojska łączności funkcjonują od października 1956 r. Przywołał ciekawostkę o bohaterskich zwierzętach z czasów I i II Wojny Światowej.

W Wojsku Polskim oddziały szkolące psy meldunkowe zostały utworzone w 1919 r. przy 7 Batalionie Telegraficznym w Poznaniu i przy Oficerskiej Szkole Telegraficznej w Warszawie. Według Książeczki Rezerwisty z 1936 r. za najodpowiedniejsze do służby uważano owczarki niemieckie, szkockie i belgijskie, wyłącznie osobniki męskie. 

W wojnie pozycyjnej psy zapewniały dowództwu komunikację z pierwszą linią, przenosząc kilka razy dziennie meldunki, kosz z gołębiami pocztowymi, czy nawet ciągnąć table telefoniczne. Do noszenia rozkazów nosiły specjalne skórzane obroże. Skuteczny zasięg czworonoga wynosił ok. 3 kilometry, a nawet więcej. 

Podczas uroczystości odbyło się wręczenie nagród dla zwycięzców turnieju łącznościowców w kręgle. Puchary otrzymali: Piotr Woźniak, Krzysztof Łyskawa i Krzysztof Wasilewski. Wyróżnienia za pracę na rzecz ŚZPŹŁ wręczono Andrzejowi Kornelukowi, Piotrowi Woźniakowi i Mirosławowi Rochmankowskiemu. Z kolei dyplom z okazji 60. urodzin otrzymał Krzysztof Wasilewski. 

W kolejnej części przedszkolaki zaśpiewały patriotyczną piosenkę, a następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%