Zamknij

Koniec ze szkolnymi projektami? Szykują się duże zmiany w Budżecie Obywatelskim Śremu

10:10, 17.04.2025 Aktualizacja: 10:14, 17.04.2025
Skomentuj

Szykują się długo wyczekiwane zmiany w Budżecie Obywatelskim Śremu. Od dawna konsultacje te sukcesywnie dominują szkoły i przedszkola, w efekcie czego w większości projekty realizowane są na ich terenach. Burmistrz Śremu, zgodnie z zapowiedziami zaproponował zmiany w BO, które ograniczą praktyki budowania koalicji. Jeżeli projekt przejdzie, to już od przyszłej edycji więcej atrakcji zacznie się pojawiać w ogólnodostępnej przestrzeni. 

Na najbliższej Komisji Wsi i Samorządu Rady Miejskiej w Śremie, radni pochylą się nad projektem uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji dotyczących budżetu obywatelskiego. Jak uzasadniono, zmiany mają na celu usprawnienie procesu realizacji BO oraz eliminacji praktyk budowania koalicji, które według społeczeństwa negatywnie wpływają na partycypację społeczną i zakłócają sprawiedliwy przebieg procesu.

Jedna z kluczowych zmian to wprowadzenie dwóch, zamiast trzech kategorii, którymi mają być projekty: lokalne miejskie oraz lokalne wiejskie. Zniknie kategoria "ogólnogminne". Na każdą z dwóch kategorii przeznaczona zostanie połowa puli. Przypomnijmy, że zwykle jest to milion złotych. Na ten moment nic nie wiadomo o ewentualnej zmianie tej kwoty.

Pojawić się mają nowe kryteria oceny składanych projektów. W weryfikacji formalnej wykreślony został warunek "Lista osób popierających projekt zawiera poprawne dane osób uprawnionych do jego poparcia". Dzięki temu drobne błędy nie będą zmniejszały szans na realizację projektów. Natomiast niezmienne pozostają:

  1. Autor projektu jest mieszkańcem gminy Śrem
  2. Załączona lista osób popierających zgłaszany projekt
  3. Lista osób popierających projekt zawiera 10 podpisów
  4. Projekt złożono w terminie
  5. Załączony opis projektu
  6. Oszacowany koszt projektu 

W weryfikacji merytorycznej wprowadzono nowe ważne reguły mówiące m.in. o nierealizowaniu projektu na nieruchomości będącej własnością gminy objętej umową najmu, użyczenia, dzierżawy lub użytkowania, a także na terenach jednostek oświatowych (szkoły, przedszkola) oraz przez placówki oświatowe.

Corocznie w BO wygrywały projekty szkolne, które z uwagi na duży krąg zainteresowanych (nauczyciele, uczniowie i rodzice związani z daną szkołą) osiągały najwyższe poparcie. W wyniku tego tereny wielu szkół regularnie wzbogacały się o nowe, kosztowne atrakcje, z których korzystali najczęściej uczniowie. Część mieszkańców gminy Śrem uważała, że jest to niesprawiedliwe i wnioskowała o wykluczenie lub ograniczenie udziału szkół.

W związku z powyższym, projekty składane przez placówki oświatowe nie będą spełniały wszystkich kryteriów, czyli nie otrzymają pozytywnej oceny i nie zostaną poddane głosowaniu.

- Projekty zlokalizowane na terenach jednostek oświatowych lub realizowane przez placówki oświatowe będą wykluczone na etapie oceny merytorycznej, co jest efektem ubiegłorocznej ewaluacji budżetu obywatelskiego i opinii mieszkańców - wyjaśnia Urząd Miejski w Śremie.

Po zmianach kryteria weryfikacji merytorycznej wyglądałyby następująco:

  1. Projekt jest możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku budżetowego
  2. Projekt jest zgodny z zadaniami publicznymi gminy
  3. Projekt jest zgodny z obowiązującym prawem
  4. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego umożliwia lokalizację projektu
  5. Warunki infrastrukturalne umożliwiają realizację projektu na danym terenie
  6. Projekt będzie realizowany na terenie będącym własnością gminy (dotyczy projektów inwestycyjnych)
  7. Projekt nie będzie realizowany na nieruchomości będącej własnością gminy objętej umową najmu, użyczenia, dzierżawy lub użytkowania
  8. Projekt nie będzie realizowany na terenach jednostek oświatowych (szkoły, przedszkola) ani przez placówki oświatowe
  9. Dysponent gruntu gminnego lub obiektu udzielił zezwolenia na lokalizację projektu
  10. Teren, na którym ma być realizowany projekt, nie jest przeznaczony na sprzedaż lub inny cel
  11. Nie są prowadzone prace nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, którego zapisy mogą nie zezwalać na realizację projektu
  12. Projekt nie ma charakteru komercyjnego
  13. Koszt projektu oszacowano prawidłowo
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

nono

0 0

wreszcie. koniec eldorado dla szkol!!!!! za nasza kase mieli darmowa infrastrukture, ktora i tak w czasie lekcji wykorzystywali uczniowie i nikt z zewnatrz nie mogl korzystac.

08:55, 18.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%