Zamknij

18 października to Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

11:38, 18.10.2021 M.M Aktualizacja: 13:29, 18.10.2021
Skomentuj

Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa stanowiąca jedną z najcięższych zbrodni, godząca w wolność i godność ludzką. Proceder ten jest zwalczany na terenie całej Unii Europejskiej.

Od 15 lat 18 października obchodzony jest Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. Dzień ten ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że każdy może paść ofiarą tego przestępstwa i należy wiedzieć, w jaki sposób się przed tym uchronić.

Z handlem ludźmi mierzą się zarówno państwa rozwijające się, jak i państwa rozwinięte. Zjawisko powiązane jest z problemami społecznymi, kulturowymi, politycznymi oraz ekonomicznymi i stanowi współczesną formę niewolnictwa.

Obecnie występuje więcej przypadków wykorzystania do pracy przymusowej niż jak wcześniej w prostytucji czy przemyśle pornograficznym. 

Dokumentem określającym zadania z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi jest Krajowy Plan Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2020-2021, który jest rządowym dokumentem, przyjmowanym przez Radę Ministrów, zobowiązującym jego adresatów do wykonania określonych zadań w zakresie zwalczania handlu ludźmi. Adresatami KPD są poszczególne jednostki administracji centralnej, oraz inne instytucje i organizacje pozarządowe dobrowolnie zaangażowane w działania przeciwko handlowi ludźmi w Polsce. Zadania przewidziane w KPD finansowane są z budżetu państwa.

"Pamiętaj, że istotna jest świadomość, że każdy może stać się ofiarą tego przestępstwa. Ważne jest, że potencjalne ofiary mają również swoje prawa do pomocy, wsparcia, ochrony i odszkodowania. Dlatego jeśli czujesz, że mogłeś się znaleźć w niebezpiecznej zależności – nie bój się poprosić o pomoc!" - Komenda Główna Policji przypomina.

Ryzykiem padnięcia ofiarą procederu objęte są najczęściej osoby poszukujące pracy za granicą. Ofiary kuszone są z pozoru bardzo atrakcyjnymi warunkami pracy w powiązaniu z niskimi wymaganiami. Ograniczony kontakt z pracodawcą, utrudnienia z podpisaniem umowy o pracę czy obowiązkowe zaliczki wpłacane na poczet przyszłej pracy powinny wzbudzić niepokój.

Warto mieć to na uwadze i przed wyjazdem pamiętać o: sprawdzeniu ważności swoich dokumentów, powiadomieniu bliskich o miejscu swojego przebywania, spisania numeru telefonu ambasady oraz konsulatu RP danego kraju, zabraniu gotówki pozwalającej na przeżycie do pierwszej wypłaty i na ewentualny zakup biletu powrotnego.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%