Zamknij

Mieszkańcy Śremu obchodzili Narodowy Dzień Zwycięstwa

13:25, 09.05.2022 Aktualizacja: 08:50, 11.05.2022
Skomentuj

To były ważne uroczystości. Śremianie obchodzili Narodowy Dzień Zwycięstwa, który upamiętnia zakończenie II wojny światowej w Europie. W tym roku wypadła 77. rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Mieszkańcy spotkali się w Parku im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie.

W niedzielę 8 maja pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego w Parku Powstańców Wlkp. odbyły się uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Zwycięstwa. Na zaproszenie Burmistrza Śremu i Dyrektora Muzeum wzięły w nich udział władze samorządowe, poczty sztandarowe i delegacje. Wartę honorową wystawił 6. batalion dowodzenia Sił Powietrznych, a uroczystość uświetnił oddział reprezentacyjny Korpusu Kadetów Zespołu Szkół Technicznych w Śremie. Organizatorem uroczystości było Muzeum Śremskie.

Trwająca przez sześć lat II wojna światowa pochłonęła miliony istnień. W świadomości Polaków ten konflikt zakończył się wraz z bezwarunkową kapitulacją Niemiec. Pierwszą kapitulację sygnowano 7 maja 1945 r. w Reims we Francji. Na żądanie Józefa Stalina podpisano drugą, która miała miejsce już w Berlinie 8 maja późnym wieczorem. Akt kapitulacji wszedł w życie tego samego dnia o godz. 23:01 czasu środkowoeuropejskiego, a według czasu moskiewskiego 9 maja o godz. 01:01.

Koniec wojny z Niemcami, był zwycięstwem aliantów, w tym Polaków, którzy walczyli na wielu frontach wojny światowej. Akt kapitulacji oznaczał również zatrzymanie dalszego procesu likwidowania i wynaradawiania ludności polskiej przez państwo niemieckie. Należy zaznaczyć, że w wyniku nazistowskiej okupacji, Polska nie istniała. Ludność cywilną eksterminowano, wysiedlano lub wysyłano na roboty przymusowe. Zamykano polskie szkoły, niszczono inteligencję, likwidowano polskie sądownictwo i administrację wprowadzając niemieckich sędziów i urzędników. Podobnie czynił Związek Radziecki, ale przewrotność wydarzeń na arenie politycznej spowodowało, że to Sowieci zmienili swoje sposoby, jak i stosunek do narodu Polskiego.

Po zakończeniu II wojny światowej, ponownie istniała Polska z własnymi granicami. Funkcjonowały polskie szkoły, sądy i administracja. To państwo posiadało własny rząd, armię, a sportowcy mogli oficjalnie reprezentować swój kraj pod biało-czerwoną flagą i śpiewać polski hymn. Jednak władza nie była demokratyczna, a co gorsze zainstalowana przez obce państwo - Związek Radziecki i od niego uzależniona, zarówno w sferach politycznych jak i gospodarczych. Cenzura, brak niezależnych mediów i stacjonujące na terenie kraju wojska obcego mocarstwa, nie pozwalały na pełnię swobód polskiego społeczeństwa.

Należy pamiętać, że 8 maja to koniec zwycięskiej wojny z Niemcami. Po tej dacie nie przywrócono pełnej niezależności państwa Polskiego sprzed 1 września 1939 r., ale podobna skala okrucieństwa i wyniszczenia nigdy już nie powróciła w Polsce.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%