Zamknij
REKLAMA

Śremianie się tym nie przejmują... Połowa nie złożyła deklaracji. Mogą zapłacić za to wysokie kary

18.25, 02.08.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

Termin dawno minął, a nadal śremianie, tak samo jak mieszkańcy innych gmin w powiecie śremskim, nie wywiązali się ze swojego obowiązku. Najprawdopodobniej nie zdają sobie też sprawy, że grożą im za to mandaty nawet do 5 tys. zł! Jest jednak szansa, że jeżeli teraz złożą deklaracje to urząd przymknie oko na zwłokę. Warto to więc zrobić, jak najprędzej.

Od 1 lipca 2021 r. właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dzięki temu wspierane są działania zmierzające do wymiany tzw. kopciuchów, oraz walka ze smogiem. 

Termin składania deklaracji minął wraz z końcem czerwca br. Musieli je złożyć wszyscy właściciele lub zarządcy budynków wybudowanych przed 1 lipca 2021 r. które posiadają źródło ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW.

Za niezłożenie deklaracji grożą kary finansowe przeważnie w wysokości 500 zł, ale mogą sięgnąć nawet 5 tys. zł! Dzięki deklaracjom nie tylko powstanie ewidencja Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dokument potwierdzający zgłoszenie pieca będzie także przydatny podczas procesu wnioskowania o np. przyznanie dodatku osłonowego czy węglowego. Brak tych informacji skutkować też może brakiem możliwości otrzymania świadczenia w Ośrodku Pomocy Społecznej. 

Formularz do wypełnienia deklaracji dostępny jest na stronie www.ceeb.gov.pl.

Aktualnie w gminie Śrem złożono deklaracje odnośnie 4075 z 7778 punktów adresowych. Oznacza to, że tylko 52% osób wywiązało się z obowiązku. Pod tym względem gmina Śrem wypada najgorzej w powiecie. W gminie Książ Wlkp. 67% zobowiązanych złożyło deklaracje. Na 3085 punktów, 2072 objęto deklaracjami. Właściciele i zarządcy posiadający nieruchomości na terenie gminy Dolsk zadeklarowali źródła w 1192 z 1736 budynków. Wypracowali 68% poziomu wypełnienia CEEB. Najlepszy wynik, 69% uzyskano w gminie Brodnica. Składający deklaracje uwzględnili 750 z 1077 budynków.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%