Zamknij
REKLAMA

Kontenery już stoją. Niedługo śremianie będą wyrzucać śmieci w innowacyjny sposób

16.00, 20.09.2022 M.M.
Skomentuj
REKLAMA

Dla niektórych mogą wydawać się kosmiczne i skomplikowane. Podobno jest to złudne wrażenie, gdyż innowacyjny system ma ułatwić mieszkańcom segregowanie odpadów. Nowe kontenery już stoją. Niebawem zostaną wyposażone w kolejne bajery. Mieszkańcy będą musieli przyzwyczaić się do zmian i nauczyć korzystać z nich.

W ubiegłym miesiącu przygotowano teren, a teraz trwają prace nad montażem modułów Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Pilotażowym programem objęte zostały nieruchomości przy ul. Wojska Polskiego: 14, 16 i 18. W sumie z nowego systemu korzystać będzie 231 mieszkańców zamieszkujących 98 mieszkań.  Zamówienie realizuje warszawska firma T4B Sp. z o.o. za cenę 647 512,86 zł. 

Na osiedlu finalnie stanie 10. modułów z plastikowymi pojemnikami na odpady o pojemności 1100 litrów każdy. Wszystkie moduły wyposażone będą też w elektronikę dostępową, pomiarową i monitoring. Tylko uprawnieni będą mieli do nich dostęp. Gospodarstwa domowe otrzymają pakiety etykiet z kodami QR, które będą naklejać na worki z posegregowanymi odpadami. Każdy worek będzie ważny i katalogowany w bazie danych. Zaplanowane kontrole poprawności segregacji odpadów ujawnią, czy mieszkańcy przestrzegają zasad i segregują w odpowiedni sposób.

Kolorowe diody i komunikaty głosowe ułatwią mieszkańcom korzystanie z systemu. Ponadto każdy użytkownik będzie mógł sprawdzić m.in. rozliczenie bieżące, listę powiadomień czy stopień wykorzystania naklejek. 

Dzięki systemowi ma zostać usprawniona realizacja obowiązku segregowania odpadów, polepszona kontrola jakości odpadów i efektywniejsze zarządzanie odbiorem odpadów. Jeżeli system się sprawdzi to w przyszłości może objąć kolejne śremskie osiedla. 

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

STOP NWO STOP NWO

1 1

Cóż, żyjemy w czasach gdy nie możemy mieć wcale prywatności. Na co komu to wiedzieć, i kogo to kuźwa obchodzi czy segreguje śmieci, czy nie, ważne, że wyrzucam a nie robię z mieszkania meliny jak ten na Okulickiego. 20:30, 20.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TyleTyle

1 1

Jeżeli system się sprawdzi to w przyszłości może objąć kolejne śremskie osiedla. OBY NIE 20:32, 20.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

0 0

Takie systemy funkcjonują od wielu lat w zachodniej Europie. Całkowicie popieram. Tylko dlaczego komunalka wciąż stoi w miejscu? 17:48, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%