Zamknij
REKLAMA

Nowoczesny sprzęt już jest w Śremie! Szpital ma przyszłościowe i ambitne plany

13.38, 28.09.2022 M.M. Aktualizacja: 08.04, 30.09.2022
Skomentuj
REKLAMA

Dobre wieści dla pacjentów szpitala z całego regionu śremskiego! Nowoczesny sprzęt już jest na wyposażeniu lecznicy i w pełni może służyć. Dzięki specjalnemu aparatowi RTG możliwe jest przejście na dokumentację elektroniczną. Szpital zamierza w przyszłości scyfryzować wszystkie dokumenty medyczne. Dzięki temu lekarze będą mieli do nich łatwiejszy dostęp. Zmniejszą się również koszty archiwizacji w porównaniu do tradycyjnej. Bezw wątpienia plany są ambitne. 

Szpital im. Tadeusza Malińskiego w Śremie zakończył proces inwestycyjny polegający na zakupie karetki oraz wymianie głównego aparatu RTG. Całe zadanie kosztowało ponad 2,1 mln zł, z czego 1,8 mln zł stanowiło dofinansowanie od Metropolii Poznań. Jak zaznaczył dyrektor szpitala Michał Sobolewski, wsparcie udało się pozyskać dzięki zaangażowaniu burmistrza Śremu i starosty śremskiego. 

Jakie z tego płyną korzyści dla pacjentów?

- Przede wszystkim jakość, pewność i szybkość diagnostyki obrazowej - wyjaśnił podczas dzisiejszej konferencji dyrektor szpitala.

Od 2022 r. szpital rozpoczął całkowitą cyfryzację dokumentacji medycznej. Trwa dostosowywanie placówki do archiwizacji wszystkich zdjęć diagnostyki obrazowej. Tak jak do tej pory, pacjenci będą także otrzymywać zapisy cyfrowe na płytach. Cyfryzacja przyniesie wiele oszczędności. Dotychczas użytkowany kilkunastoletni sprzęt często wymagał kosztownych napraw. Nowa forma archiwizacji dokumentów pozwoli tego uniknąć. Dyrektor podziękował za wkład i zaznaczył, że ten przełomowy kamień milowy pozwoli w przyszłości placówce posługiwać się w całości elektroniczną dokumentacją medyczną. 

Warto zaznaczyć, że cały proces inwestycyjny w miarę możliwości przebiegał sprawnie i nie zakłócał ciągłości pracy szpitala. Pacjenci nieprzerwanie mieli dostęp do diagnostyki obrazowej. Do tego dużego procesu logistycznego personel musiał się odpowiednio przygotować. 

Starosta śremski Zenon Jahns uznał, że wszystkim powinno zależeć na tym, aby śremski szpital był dobrze wyposażony. Właśnie tak się dzieje, gdyż niedługo zostanie uruchomiony także nowy tomograf. Dodatkowo szpital czeka na pozyskanie środków na pracownię endoskopową.

- Myślę, że to jest kierunek dobry, bo szpital nie ma żadnego kredytu, zadłużenia. My natomiast staramy się te środki pozyskiwać tak, aby nie obciążać bieżącej działalności szpitala - podsumował starosta.

Jak przekazał starosta, na ten moment śremski szpital jest w czołówce pod względem kondycji finansowej. Placówka na tle nie tylko szpitali w ościennych powiatach, ale też innych wielkopolskich, śremski radzi sobie bardzo dobrze. 

Burmistrz Śremu Adam Lewandowski dodał, że decyzją Rady Metropolii Poznań przyznano dofinansowania pięciu wielkopolskim szpitalom w Poznaniu, Puszczykowie, Szamotułach, Obornikach i Śremie. Po długich negocjacjach udało się przydzielić środki w wysokości od 1,8 do 2,5 mln zł dla każdej placówki. Stwierdził, że wszystkie dotąd podjęte kroki oraz dalsze plany są oznaką tego, że nadążamy za XXI w.

- Cel jest szczytny. Zawsze, bez względu na to, kto prowadzi, szpital jest jedną z najważniejszych instytucji, o którą musimy dbać - podsumował burmistrz. 

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%