Zamknij
REKLAMA

Oszukali seniora metodą "na policjanta". Mieszkaniec Śremu oddał oszustowi 32 tys. zł

14.20, 31.10.2022 Źródło: KPP Śrem Aktualizacja: 07.59, 03.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Oszuści znowu atakują. Tym razem senior ze Śremu został oszukany metodą „na policjanta”. Śremianin osobiście przekazał oszustom ponad 32 tysiące złotych. Policja apeluje do mieszkańców powiatu śremskiego - NIE DAJCIE SIĘ OSZUKAĆ!

W piątek, 28 października wieczorem Komenda Powiatowa Policji w Śremie została powiadomiona o tym, że śremianin został oszukany metodą „na policjanta”.

Z ustaleń w tej sprawie wynika, że 28 października około godz. 13.00 w mieszkaniu seniora zadzwonił telefon stacjonarny. Mężczyzna, który dzwonił, poinformował, że jest policjantem i dzwoni, bowiem pieniądze z bankowego konta seniora mogą zniknąć, a ponadto ktoś może wziąć kredyt na jego dane. Podszywający się pod funkcjonariusza oszust był bardzo przekonujący. Wprowadził w błąd swoją ofiarę sugerując, że Policja nakryła szajkę, przy której znaleziono podrabiane dowody osobiste oraz numery kont bankowych.

Żeby uwiarygodnić swoje kłamstwo, oszust w trakcie rozmowy prosił seniora, żeby wybrał numer alarmowy, aby potwierdzić, że rozmawia z prawdziwym policjantem. Zestresowany śremianin nie odłożył słuchawki, tylko w trakcie rozmowy z oszustem wykręcił na swoim telefonie stacjonarnym numer 112. Pamiętajmy, że nawiązanie połączenia z numerem alarmowym może nastąpić tylko po rozłączeniu poprzedniej rozmowy.

Następnie oszust zadzwonił do seniora na komórkę. Niestety, śremianin uwierzył oszustowi i działał cały czas zgodnie z jego poleceniami. Poszedł do banku na Jezioranach, gdzie wypłacił z konta ponad 32 tysiące złotych, a następnie, w rejonie boiska Szkoły Podstawowej nr 5 przekazał całą kwotę nieznanemu mężczyźnie. Później były jeszcze kłamstwa o policyjnej akcji przy innym banku, o tym, że zadzwonią do seniora informując go o wynikach działań. Ostatecznie śremianin przemyślał całą sytuację, doszedł do wniosku, że został oszukany i tego samego dnia wieczorem powiadomił o wszystkim śremską Policję.

Niestety, mimo licznych i częstych policyjnych komunikatów, kampanii społecznych i zaangażowania różnych instytucji i mediów w nagłaśnianie kolejnych spraw, seniorzy nadal padają ofiarami oszustów. Dlatego tak ważne jest to, aby z nimi rozmawiać i przypominać, w jaki sposób działają przestępcy. Uświadamiając seniorów można pomóc ochronić im oszczędności życia i zaoszczędzić sporo stresu. Apelujemy więc do tych z Państwa, którzy w rodzinie mają osoby starsze. Trzeba rozmawiać z tymi osobami, NAWET WÓWCZAS JEŻELI NIEDAWNO UŚWIADAMIAŁO SIĘ IM ZAGROŻENIE.

(Źródło: KPP Śrem)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%