Zamknij

Czarnek: w polskim systemie oświaty mamy blisko 160 tys. dzieci z Ukrainy

11:28, 04.04.2022 Aktualizacja: 08:47, 05.04.2022
Skomentuj PAP PAP

Szef MEiN pytany był w Programie I Polskiego Radia o to, czy w polskim systemie oświaty wystarczy miejsc dla dzieci z Ukrainy. Polityk odpowiedział, że "miejsc w polskich szkołach i przedszkolach jest dużo", ale ważniejszą kwestią jest relokacja.

Łącznie przyjęliśmy blisko 160 tys. dzieci, z czego około 25 tys. w polskich przedszkolach, około 120 tys. w polskich szkołach podstawowych i pozostałe kilkanaście tysięcy w szkołach ponadpodstawowych - przekazał w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

"Miejsc na pewno będzie brakować w centrach wielkich miast, co do tego nie ma wątpliwości" - zaznaczył, dodając, że wtedy trzeba będzie informować o tym, że te miejsca są na przykład w Puławach czy "w innych miastach, w których cierpimy na zapaść demograficzną".

"Najlepsze są oddziały przygotowawcze, klasy ukraińskie z nauką języka polskiego, żeby te dzieci mogły przygotować się do wejścia na stałe do polskiego systemu oświaty" - podkreślił.

Minister przekazał, że od 20 do 25 proc. dzieci z Ukrainy "Może nie posługują się jeszcze biegle językiem polskim, ale go rozumieją" - ocenił.

"Pamiętajmy o tym, że różnica między językiem polskim a ukraińskim nie jest duża. (...) W związku z tym przyswajalność tego języka przez zwłaszcza najmłodsze dzieci jest bardzo duża, bardzo szybko się go uczą" - wyjaśnił.

Pytany o możliwe kursy języka polskiego dla dzieci z Ukrainy w okresie wakacji odpowiedział, że po to są tworzone klasy przygotowawcze, żeby języka nauczyć się w okresie przedwakacyjnym.

"Myślę, że to jest ten najlepszy czas - kwiecień, maj, czerwiec - żeby zapisać się do klasy przygotowawczej i uczyć się języka polskiego" - powiedział.

Szef resortu edukacji zapytany również został o to, czy planowane są zmiany w nauczaniu przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Czarnek przekazał, że planowana jest korekta programowa, która uzupełni jego podstawy np. o reakcję na alarmy bombowe, sygnały alarmowe. Zwiększone zostanie także nauczanie dotyczące pierwszej pomocy, jak dodał, również w czasach kryzysowych. W klasie ósmej szkoły podstawowej uczniowie zapoznają się z budową broni.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ joz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

RyszardRyszard

1 0

A czy te dzieci tego chcą?

08:35, 05.04.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%