Zamknij
REKLAMA

Wiceszef MSWiA: w systemie PESEL zarejestrowało się 700 tysięcy obywateli Ukrainy

14.59, 05.04.2022 PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Numery PESEL ukraińskim uchodźcom nadawane są w całym kraju od 16 marca na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

700 tysięcy obywateli Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną, zarejestrowało się już w systemie PESEL - poinformował we wtorek wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker. Jak zaznaczył, w 96 procent tych osób to kobiety i dzieci.

Szefernaker poinformował na wtorkowym briefingu, że w systemie PESEL zarejestrowanych jest już 700 tysięcy obywateli Ukrainy. "96 procent tych osób to kobiety i dzieci" - podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Jak dodał, spośród obywateli Ukrainy z nadanym numerem PESEL 55 procent to dzieci, 44 procent to kobiety do 65. roku życia, 3 procent to seniorzy powyżej 65. roku życia, w tym głównie kobiety, i 3 procent to mężczyźni do 65. roku życia.

Polski numer PESEL umożliwia uchodźcom z Ukrainy m.in. podjęcie pracy czy kontynuowanie nauki. Rejestracja odbywa się w urzędach, ale też w specjalnie zorganizowanych punktach, m.in. na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego. Od tego czasu z Ukrainy do Polski przybyło 2,5 mln osób mln osób. (PAP)

autorki: Agnieszka Ziemska, Luiza Łuniewska

agzi/ lui/ mark/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%