Zamknij

Informacja dotycząca programu bioretencji w wielkopolskich lasach

17:51, 06.09.2022 Aktualizacja: 17:52, 06.09.2022
Skomentuj

Jest to pierwszy w Polsce tego typu projekt dofinansowany ze środków Funduszy Norweskich i EOG. Jest on realizowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu

Na konferencji prasowej w dniu 05 września 2022 roku, która miała miejsce nieopodal rzeki Warta w okolicy miejscowości Głuszyna Leśna w nadleśnictwie Babki pan Poseł Bartłomiej Wróblewski poinformował, że:

„Wielkopolska jest w szczególnie złej sytuacji wodnej, a ilość opadów jest najmniejsza w skali kraju. Dlatego wszystkie działania związane z bioretencją są niezwykle potrzebne, spotykają się z aprobatą społeczeństwa. Więcej, są koniecznością, aby Wielkopolska mogła się rozwijać. Program bioretencji w Lasach Polskich doskonale wpisuje się w tę potrzebę.”

„Bioretencja to zagospodarowanie wody z użyciem roślin, często związane z naturalnym oczyszczeniem wody. Jest to jedna z najważniejszych potrzeb dla nas w Wielkopolsce, dlatego mam satysfakcją, że projekt „Mokradła” został przygotowany przez wielkopolskich leśników, jest pierwszy w kraju i zostanie przeprowadzony w 16 wielkopolskich nadleśnictwach.”

„Dzięki 4,20 mln zł z Funduszy Norweskich i EOG powstaną i zostaną wyremontowane 132 obiekty, w tym progi piętrzące, zastawki, przepusty. Ich powierzchnia to 434 hektary, co obrazowo mówiąc odpowiada powierzchni 611 boisk piłkarskich.

Pan Robert Okińczyc nadleśniczy Nadleśnictwa Babki zaznaczył , że:

„Brak wody w Wielkopolsce powoduje ubożenie flory na różnych obszarach. Dlatego prowadzenie bioretencji, czyli zatrzymanie tej wody, najlepiej w lasach stworzy warunki do wzrostu dla innych gatunków roślin na obszarze zbiornika i terenach przyległych. Takie efekty retencji dostrzegamy na terenie Nadleśnictwa Babki. Obserwujemy m.in., że wzmacniana jest przy tym zdrowotność lasu i jego odporność na różnego rodzaju choroby, które związane są z postępującymi zmianami klimatycznymi.”

Podsumowując działania RDLP w Poznaniu w ramach trzech edycji projektu „Małej retencji nizinnej” i w ramach projektu „Mokradła”, z Funduszy Norweskich i EOG pan Naczelnik Wydziału Infrastruktury Leśnej Marek Dominikowski poinformował, że:

„planowane jest zgromadzenie ponad 2 mln m3 wody, to jest ok. 770 basenów olimpijskich i wybudować 800 obiektów magazynujących wodę, za około 58 mln złotych.

Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu w uzupełnieniu dodał”,iż:

„W ramach tego projektu realizowana będzie też kampania edukacyjna pod hasłem „Las pełną Gąbką”, gdzie będziemy podkreślali rolę lasu w zatrzymywaniu wody (1 m2 gleby leśnej może zgromadzić nawet do 200 l. wody) i edukowali społeczeństwo w zakresie zrównoważonego gospodarowania wodą.

Poseł Wróblewski dziękując wielkopolskiej dyrekcji lasów za to, że działa aktywnie w obszarze bioretencji powiedział, że projekt „Mokradła” ma trafnie dobre hasło: „Las pełną gąbką”.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%