Od 2011 roku w Polsce obchodzone jest Święto Służby Więziennej. Ten dzień wyjątkowy jest dla wszystkich pełniących służbę w zakładach penitencjarnych.
W 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekrety o zorganizowaniu „Okręgowych Dyrekcji Więziennych” oraz w sprawie „Tymczasowych Przepisów Więziennych”, w których ustalił zasady i organizację polskich więzień. Od tego momentu minęło już ponad 100 lat.
Znajdujący się przy ul. Wawrzyniaka 6 budynek Aresztu w Śremie wybudowano w drugiej połowie XIX w. Od 1954 r. śremskie więzienie podlegało Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, a niedługo później Ministerstwu Sprawiedliwości. W latach 1988-1992 budynek przeszedł ostatni kapitalny remont. Areszt o łącznej powierzchni użytkowej 2460 m kw., posiadający 4 piętra dostosowany był dla 158 osadzonych w 28 celach mieszkalnych.
Areszt w Śremie podlegał Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Poznaniu. Przeznaczony był dla mężczyzn tymczasowo aresztowanych oraz ukaranych i skazanych odbywających karę po raz pierwszy w ZK typu zamkniętego.
Areszt w Śremie funkcjonował do pierwszego kwartału 2018 r. Zgodnie z ogłoszoną w dniu 12 stycznia 2018 r. decyzją Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, w ramach programu Modernizacji Służby Więziennej, areszt w Śremie został zniesiony. Przed tym ogłoszeniem burmistrz Śremu Adam Lewandowski próbował zawalczyć o ocalenie aresztu, jednak bezskutecznie.
Mieszkańcy Śremu zaczęli się zastanawiać, kto zainwestuje w budynek i co powinno się w nim znaleźć. Jedni widzieli w nim hotel restauracje, inni placówki oświaty.
Tymczasem areszt w Śremie przez parę dni stał się planem filmowym. W dniach od 27 do 29 lipca 2020 r. odbywały się zdjęcia do produkcji filmu „Mój Dług”, którego premiera zapowiedziana jest na początek 2021 r. Na czas kręcenia ujęć wyłączone z ruchu zostały dwie ulice: Podgórna i Wawrzyniaka, a mieszkańcy Śremu proszeni byli o przeparkowanie swoich pojazdów.
Areszt Śledczy w Śremie w końcu wystawiono na sprzedaż. W dniu 1 października 2019 r. odbył się pierwszy przetarg nieograniczony, który zakończył się negatywnie z powodu braku uczestników. Kolejny przetarg, tym razem zakończony pomyślnie miał miejsce 10 stycznia 2020 r. Cenę sprzedaży wyniosła 1 212 000 zł. Nabywcą nieruchomości została HARI Sp. z o. o. z siedzibą w Książu Wlkp. przy ulicy Niepodległości 2, której udziałowcem jest śremski przedsiębiorca Artur Strzelec.
Od nabycia nieruchomości minęło już trochę czasu, jednak nadal nie ujawniono szczegółów odnośnie planowanego zagospodarowania budynku.
Martyna Makałowska
0 1
Święto służby więziennej? to jest jakaś paranoja. Może jeszcze sędziów i SN? J...c polskie sady i tych, którzy wsadzają do *%#)!& niewinnych, tak jak Tomasza Komendę. Siedział 18 lat mimo, że był niewinny. Dzisiaj sąd w Opolu przyznał mu ponad 13 milionów odszkodowania, mimo, że domagał się 18 milionów, po milionie za każdy rok, który odsiedział. Wiem, ze żadne pieniądze nie oddadzą tego, co przeżył, tych straconych lat. A ci którzy go skazali powinni odpowiedzieć za to. Skazują niewinnych? niech płacą za błędy
0 1
co ja bym widział w tym budynku? schronisko dla meneli, ale niestety jest już za późno, bo w Nochowie wybudowano