Zamknij

Rolnicy ze Sroczewa zostali wyróżnieni na tle całego województwa. Ich gospodarstwo robi wrażenie

15:30, 02.04.2025
Skomentuj zdj. WIR zdj. WIR

Gospodarstwo w Sroczewie zostało wyróżnione na tle całego województwa. Państwo Mirosław i Dorota Wilczyk znaleźli się wśród nominowanych. Ich gospodarstwo bogate jest w nowoczesne technologie, co z pewnością jest inspiracją dla innych rolników. 

Samorząd województwa wielkopolskiego od 24 lat organizuje konkurs pn. "Wielkopolski Rolnik Roku". Corocznie jest to okazja do nagrodzenia najlepszych gospodarzy z naszego regionu. Celem jest też promocja dobrych praktyk rolniczych i inspiracja innych. Konkurs zwraca uwagę na codzienną pracę i zaangażowanie rolników na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w kraju. 

W niedzielę 30 marca br. w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2024. W tegorocznym wydarzeniu uczestniczyła reprezentacja Wielkopolskiej Izby Rolniczej, z Prezesem Mieczysławem Robertem Łuczakiem na czele.

W tym roku rywalizacja była bardzo wyrównana. W związku z tym aż 22 gospodarstwa z 49 ocenianych przez kapitułę zostały nominowane w Konkursie Wielkopolski Rolnik Roku 2024! W grupie nominowanych byli rolnicy z powiatu śremskiego – Dorota i Mirosław Wilczyk z miejscowości Sroczewo.

Mirosław i Dorota Wilczyk – Sroczewo, gmina Książ Wielkopolski

Powierzchnia gospodarstwa wynosi 178 ha, które powadzi produkcję roślinną stanowiąca bazę paszową do produkcji trzody chlewnej.

Pan Mirosław Wilczyk przejął gospodarstwo rolne w 1991 roku. Od tego czasu powiększył je do 178 ha i sukcesywnie rozbudowywał i modernizował w zakresie niezbędnym do prowadzenia produkcji trzody chlewnej. W 2022 roku wybudowana została nowoczesna chlewnia z sektorem loch prośnych, porodowym i warchlakarnią. Stado podstawowe w gospodarstwie liczy 640 macior. Hodowla prowadzona jest w cyklu zamkniętym. Zwierzęta utrzymywane są na rusztach i żywione są w systemie płynnym. Pan Mirosław zdecydował się na wykorzystanie tzw. dobrostanowych kojców porodowych, dzięki którym w gospodarstwie spełnione są zaostrzone wymagania dotyczące warunków hodowli zwierząt. W gospodarstwie wprowadzono również nowoczesną metodę żywienia zwierząt opartą na mikronizacji zbóż.

(Redakcja/ Źródło: WIR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%