Gmina Śrem zamieściła na osiedlowych wiatach śmietnikowych plakaty przedstawiające zasady prawidłowej segregacji odpadów.
Należy pamiętać o tych zasadach, gdyż ich łamanie skutkuje podwyższeniem opłat za odbiór i gospodarowanie odpadami. Przekonali się o tym ostatnio mieszkańcy zabudowy wielolokalowej w Śremie, którzy od stycznia 2022 r. będą płacić 31 zł za osobę na miesiąc. Pozostali będą ponosić koszty w wysokości 26 zł miesięcznie. Działanie to podyktowano stwierdzonymi licznymi nieprawidłowościami w segregacji odpadów na śremskich osiedlach. Zastosowano tu odpowiedzialność zbiorową, gdyż nie było możliwe ujawnienie pojedynczych, niesegregujących osób. Dlatego warto też uświadamiać sąsiadów i upominać niesegregujących.
Poniżej główne zasady zastosowań kolorowych kontenerów.
- Kontenery w kolorze żółtym przeznaczone są na metale i tworzywa sztuczne. Nie powinny do nich trafiać butelki i pojemniki z zawartością, opakowania po lekach, olejach silnikowych, części samochodowe, zużyte baterie i akumulatory, puszki i pojemniki po farbach i lakierach oraz elektrośmieci.
- Zielone pojemniki zbierają szkło kolorowe. Nie wolno do nich wrzucać szkła okularowego i żaroodpornego, zniczy z zawartością wosku, żarówek, świetlówek i reflektorów, luster, szyb okiennych i zbrojnych, monitorów i lamp telewizyjnych, termometrów i strzykawek.
- Do pojemników o kolorze białym mieszkańcy mogą wrzucać szkło bezbarwne. Nieprawidłowe będzie wrzucanie do nich niedozwolonych artykułów na liście odnośnie szkła kolorowego.
- Niebieskie kontenery służą do wyrzucania papieru. Błędem będzie umieszczanie w nich zużytych chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego, kartonów po mleku i napojach, tapety, pieluch jednorazowych i podpasek, zatłuszczonych opakowań, naczyń jednorazowych i ubrań.
- Czarne kontenery przeznaczone są na odpady resztkowe (zmieszane), czyli przedmioty tj. zabrudzony papier, kości zwierząt i surowe mięso, odchody zwierząt, ceramika, doniczki, kryształy, lustra i szyby, znicze z woskiem, szkło żaroodporne, paragony czy papier powleczony folią. Nie powinny się w nich znaleźć odpady, które podlegają segregacji do wymienionych kolorowych pojemników.
- Bioodpady kuchenne należy wrzucać do pojemników o kolorze brązowym. Nie są przeznaczone na surowe kości i mięso, odpady zielone, odchody zwierzęce, trociny i piaski z kuwet, ziemia, popiół, pampersy, opakowania foliowe itp.
- Również w kolorze brązowym są kontenery przeznaczone na bioodpady zielone. Do nich nie wolno wrzucać resztek kwiatów, owoców i warzyw z ogrodów, resztek żywności, skorupek jaj, ziemi, zużytych ręczników papierowych, obierek, kamieni i odchodów zwierząt.
Odpady problemowe, czyli takie, których nie można zakwalifikować do żadnej z powyższych kategorii należy dostarczać do PSZOK w Mateuszewie. Do PSZOK można również składać odpady segregowane.
PSZOk przyjmuje posegregowane: opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych, chemikalia, przeterminowane leki, odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych (igły, strzykawki), zużyte baterie i akumulatory, elektrośmieci, zużyte opony bez felg, odpady budowlane i rozbiórkowe, tekstylia i odzież, meble i inne wielkogabaryty, bioodpady, szkło bezbarwne, szkło kolorowe, papier i tworzywa sztuczne.
Przy okazji, został opublikowany nowy harmonogram odbioru odpadów komunalnych.
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Śremie również przypomina, że segregacja odpadów to wspólny obowiązek.

fot. SM
2 0
Super inicjatywa !