Zamknij

Bohaterscy mieszkańcy Zbrudzewa zostali uhonorowani. W sołectwie powstało nowe miejsce pamięci

15:09, 22.04.2022 Aktualizacja: 15:09, 22.04.2022
Skomentuj

Dzisiaj w Zbrudzewie miało miejsce ważne wydarzenie. Od tego roku, w każdym kolejnym mieszkańcy będą wspominać patronów nowej tablicy pamięci. Honoruje ona braci Skrzydlewskich, którzy byli mieszkańcami Zbrudzewa i w 1940 r. zginęli za Ojczyznę. Z pewnością pamięć o nich wśród śremskiej społeczności już nigdy nie zaginie.

W piątek 22 kwietnia br. odbyły się pierwsze uroczystości w ramach śremskich obchodów pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Podczas dzisiejszego wydarzenia została odsłonięta tablica poświęcona pamięci ppłk. Jerzego Skrzydlewskiego i kpt. rez. Tadeusza Skrzydlewskiego, która znajduje się na terenie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zbrudzewie. Uhonorowani byli braćmi oraz powstańcami wielkopolskimi, którzy zostali zamordowani w 1940 r. w Charkowie przez sowietów.

W uroczystości udział wzięli m.in. dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu Rafał Reczek, burmistrz Śremu Adam Lewandowski, sołtys Zbrudzewa Nina Stępa, Rada Sołecka Zbrudzewa, mieszkańcy oraz społeczność szkolna. Zaproszona została także rodzina kpt. Tadeusza Skrzydlewskiego, wnuczki Pani Monika i Pani Jolanta. 

Dyrektor poznańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Rafał Reczek wyjaśnił, że kwiecień jest wyjątkowym miesiącem, gdyż wtedy okazujemy pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej. Szczególny jest moment, w którym możemy upamiętniać osoby, które wywodziły się z naszych małych ojczyzn. Bohaterskie postawy z tamtych lat kształtowane były w domach rodzinnych. Bracia Skrzydlewscy również wychowywani byli w wartościach patriotycznych i religijnych. Podsumował, że odsłonięcie tablicy będzie dowodem heroizmu jej patronów, a dla społeczności świadectwem, że za wolną i demokratyczną ojczyznę należy niekiedy oddać najcenniejszy dar, jakim jest życie. 

Następnie wypowiedział się burmistrz Śremu Adam Lewandowski. Przekazał, że społeczność śremska zawsze pamięta o wszystkich tych, którzy zbudowali naszą teraźniejszość. Bracia Skrzydlewscy byli cichymi bohaterami, którzy stworzyli patriotyzm na terenie ziemi śremskiej. Uznał, że szkolne mury dla pamiątkowej tablicy są idealnym miejscem, gdyż to właśnie tutaj młodzi ludzie uczeni są wszystkiego, co stanowi nasz dorobek. 

Pomysłodawcą powstania tablicy był Zbigniew Tomaszewski, którzy wytłumaczył, że w dniu dzisiejszym bracia Skrzydlewscy zostali uhonorowani jako jedni z 22 tys. pomordowanych oficerów. Przytoczył słowa urodzonej niedaleko, w kórnickim Prowencie noblistki Wisławy Szymborskiej, że pamięć o umarłych tak długo trwa, póki pamięcią się im płaci. Podziękował władzom za wsparcie pomysłu i doprowadzenie do dzisiejszej uroczystości.

Dyrektor szkoły Hanna Matyjewicz nie kryła radości, że może być świadkiem tak ważnego wydarzenia dla lokalnej społeczności. Stwierdziła, że dla wszystkich obecnych uczniów jest to najlepsza lekcja historii. Właśnie w ten sposób uczą się, jak być patriotami. Odsłonięcie tablicy będzie dla uczniów, a także mieszkańców symbolem i znakiem pamięci o bohaterach.

Uczniowie szkoły przygotowali specjalne okolicznościowe wystąpienia. Następnie uroczystego odsłonięcia tablicy pamięci ppłk. Jerzego Skrzydlewskiego i kpt. rez. Tadeusza Skrzydlewskiego dokonały wnuczki Pani Monika i Jolanta. Gest ten, jak i cała uroczystość bardzo wzruszyły członkinie rodziny bohaterów. Zaraz po odsłonięciu ks. prałat Marian Brucki poświęcił tablicę. Następnie delegacje złożyły pod nią kwiaty i znicze. 

Na tablicy widnieją wizerunki braci Skrzydlewskich oraz napis:

W HOŁDZIE

URODZONYM W ZBRUDZEWIE

OFICEROM WOJSKA POLSKIEGO

OFIAROM ZBRODNI KATYŃSKIEJ

ZAMORDOWANYM W 1940 R W CHARKOWIE

PRZEZ FUNKCJONARIUSZY NKWD

 

Inicjatorem przedsięwzięcia była Rada Sołecka Zbrudzewa, a fundatorem tablicy Instytut Pamięci Narodowej. 

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%