SISO w Śremie spełnia swoje zadania, czyli pozytywnie wpływa na obniżenie opłat za odpady, skuteczną segregację, podniesienie estetyki, a także budowanie świadomości mieszkańców w zakresie domowej produkcji odpadów. W związku z tym, zgodnie z zapowiedziami czas rozszerzyć jest działalność na kolejne osiedla w Śremie. Na to zadanie, wraz z budową nowego PSZOK gmina otrzymała spore dofinansowanie od rządu.
Właśnie mija rok, od kiedy w Śremie działa nowoczesny System Indywidualnej Segregacji Odpadów. W październiku 2022 r. Śrem dołączył do miast wykorzystujących technologię T-Master SISO, która służy do rozliczania mieszkańców za odpady komunalne. W pierwszej kolejności pilotażowym programem objęto osiedle przy ul. Wojska Polskiego.
Systemem objęto 217 mieszkańców z 91 gospodarstw domowych. Wszyscy przeszli specjalne szkolenie. Od tego momentu mieszkańcy zobowiązani byli przestrzegać nowych zasad. Każde gospodarstwo otrzymało pakiet indywidualnych kodów QR będących elektronicznym kluczem do pojemników. Naklejki z kodami muszą naklejać na worki z posegregowanymi odpadami, zbliżyć do czytnika, a po podniesieniu się klapy, umieszczać wewnątrz. Wszystkie dane o odpadach trafiają do specjalnego systemu. Dodatkowo całość jest pod okiem kamery.
Po pierwszym podsumowaniu stwierdzono, że w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r. w tradycyjnych wiatach 76% odpadów stanowiły niesegregowane. Z kolei w SISO przy ul. Wojska Polskiego było to zaledwie 35%. W analizie wskazano nawet, które z gospodarstw domowych przyłożyły się do segregacji, a które nie. Niektórzy mieszkańcy spisali się wzorowo osiągając 100% poziomu segregacji, a inni wypadli zdecydowanie gorzej z wynikiem nawet 18,59%. Dzięki SISO możliwe jest namierzenie konkretnych osób, które nie segregują odpadów. W takim przypadku na całe gospodarstwo może zostać nałożona kara w postaci zwiększonej stawki za odbiór odpadów na każdego mieszkańca.
Już w momencie uruchomienia burmistrz Śrem zapowiedział, że jeśli SISO się sprawdzi, to w przyszłości zostanie uruchomiony w kolejnych punktach. Wiemy już, że w najbliższej przyszłości programem zostaną objęte osiedla przy ul. Roweckiego, Kopernika i Ogrodowej.
- Pilotażowy System Indywidualnej Segregacji Odpadów w gminie Śrem sprawdził się i został pozytywnie oceniony przez mieszkańców, którzy skuteczniej segregują odpady: 67% masy to odpady zebrane selektywnie a jedynie 33% masy to odpady zmieszane, których utylizacja jest bardziej kosztowna - wyjaśnia Gmina Śrem.
To nie koniec "śmieciowej rewolucji". Co więcej, w Mateuszewie powstanie ePSZOK, czyli Elektroniczny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nowy ePSZOK ma być czynny 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. W tym miejscu mieszkańcy gminy będą mogli bezpłatnie dostarczać odpady komunalne zebrane w sposób selektywny. Zinformatyzowany ePSZOK będzie wymagał minimalnej obsługi, gdyż procesy tj. identyfikacja mieszkańców, identyfikacja pojazdów, przypisanie rodzaju i masy odpadów do gospodarstwa domowego będą odbywały się automatycznie. Do czasu zakończenia budowy ePSZOK w Mateuszewie mieszkańcy będą mogli korzystać z tymczasowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowanego w Śremie przy ul. Szerokiej.
Te dwa zadania pochłoną ponad 15 mln złotych. Na ich realizację Gmina Śrem otrzymała dofinansowanie w kwocie 15 150 000 zł w ramach 8 edycji Program Inwestycji Strategicznych.
0 0
Kiedyś śmieci wyrzucało się do kontenera a teraz takie widzimisię. Nie podobają mi się te pojemniki. Jprdl nawet śmieci już nie można spokojnie wyrzucać, bo kamera kur......
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz