Dzisiaj Rada Miejska w Śremie kadencji 2024-2029 obradowała po raz drugi. Padło wiele ważnych decyzji, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie samorządu. Wybrano członków wszystkich komisji, a burmistrz przedstawił osobę, którą powołał na swojego zastępcę. Członkowie śremskiego PiS złożyli oświadczenie o ostatniej gorącej sprawie.
W dniu 17 maja br. odbyła się II Sesja Rady Miejskiej w Śremie. Nowo wybrani radni oraz burmistrz spotkali się po raz drugi w tej kadencji, aby podjąć kilka decyzji.
Jeszcze przed otwarciem sesji burmistrz Grzegorz Wiśniewski oficjalnie przedstawił radzie swojego zastępcę Sławomira Ratajczaka. Na sprawowanie rej funkcji został powołany w dniu 15 maja br. Wiceburmistrz Śremu zarządzał także innymi gminami. Zajmował się m.in. planowaniem przestrzennym, geodezją, ochroną środowiska, inwestycjami, utrzymaniem dróg i komunikacją. O tym wyborze informowaliśmy już w poniższym artykule.
[ZT]68152[/ZT]
Pierwsza część bloku projektu uchwał dotyczyła wyboru członków następujących komisji: Komisja Rewizyjna; Komisja Komunalna i Rozwoju; Komisja Oświaty, Kultury i Sportu; Komisja Pomocy Społecznej, Ochrony Zdrowia i Środowiska; Komisja Wsi i Samorządu; Komisja Budżetowa; Komisja Skarg, Wniosków i Petycji.
Jednym z punktów obrad było ustalenie wynagrodzenia burmistrza Śremu. W związku z wyborem Grzegorza Wiśniewskiego na burmistrza wystąpiła konieczność podjęcia uchwały w sprawie ustalenia wysokości wynagrodzenia. Jak uzasadniono w projekcie, wysokość proponowanego wynagrodzenia ustalona została na podstawie obowiązujących przepisów prawa: ustawy o pracownikach samorządowych i rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Obowiązujące maksymalne składniki wynagrodzenia wynoszą:
1) wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 10 430,00 zł
2) dodatek funkcyjny w kwocie 3 450,00 zł
3) dodatek specjalny w wysokości 30% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 4 164,00 zł
Ponadto po 5 latach pracy przysługuje dodatek w wysokości 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Wynagrodzenie nie może być na niższe niż 80% maksymalnego wynagrodzenia.
Wynagrodzenie byłego burmistrza Adama Lewandowskiego, od 1 sierpnia 2021 r. do końca sprawowania funkcji wynosiło wskazane wyżej maksymalne stawki. Burmistrzowi przysługiwało także 20% dodatku za wieloletnią pracę. Rada Miejska w Śremie zadecydowała, że nowo wybranemu burmistrzowi od dnia 8 maja br. przysługiwać będzie wynagrodzenie w tej samej wysokości, jednak bez dodatku z uwagi na okres pracy.
Za przyjęciem tego projektu uchwały głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciw, a dwóch (Bartosz Żeleźny i Łukasz Brzeziński) wstrzymało się od głosu.
Pod koniec sesji był czas na wolne głosy i interpelacje. Krzysztof Lewandowski poinformował, że Śremski Sport złożył oświadczenie w sprawie dzisiejszego artykułu Portalu Śremskiego o wyborze poznańskiej firmy do realizacji zadania pn. "Zapewnienie bezpieczeństwa ratowniczego na Plaży Miejskiej nad Jeziorem Grzymisławskim w Śremie oraz osobę do obsługi stanowiska wydającego kajaki oraz miejskie leżaki". Powiedział, że dotarły słuchy, iż jeden z radnych z tym tematem wydzwaniał do lokalnych redakcji. Dotychczas umowy w tym zakresie były zawierane ze śremskim oddziałem WOPR. Więcej o sprawie przeczytacie w załączonym poniżej artykule.
[ZT]68214[/ZT]
Tomasz Wojna przedstawił oświadczenie klubu radnych PiS w związku z krążącymi w Śremie informacjami, jak uznał, niekoniecznie zawsze zgodnymi z prawdą.
W związku z wyborem Pana Tomasza Klaczyńskiego na funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej w Śremie, w imieniu radnych KW PiS informuję, że Pan Tomasz Klaczyński wygrany na radnego z listy KW PiS nie jest już członkiem naszego klubu. Przed rozpoczęciem pierwszej sesji rady miejskiej obecnej kadencji radny Tomasz Klaczyński odmówił uczestnictwa w stworzonym klubie radnych PiS Rady Miejskiej w Śremie. Ponadto już po sesji zrezygnował także z członkostwa w strukturach PiS. Wobec powyższego wybór Pana Tomasza Klaczyńskiego do pełnienia tak ważnej i odpowiedzialnej funkcji przyjmujemy z dezaprobatą i niezadowoleniem, ponieważ w naszej ocenie jego nieetyczne zachowanie wobec wyborców spowodowało utratę wiarygodności i zaufania społecznego.
W tej samej sprawie zabrał głos przybyły na sesję mieszkaniec, który określił się jako "przygodny gość". Przekazał, że nurtuje go pewna sprawa. Zapytał przewodniczącego Tomasza Klaczyńskiego, kogo będzie reprezentował, czy nadal swoich 200-300 wyborców czy może wyborców ugrupowania, do którego przystąpił. Następne były kolejne wnioski, także przewodniczącego Klaczyńskiego. Gość na sesji znów zabrał głos, podkreślił, że nie ma doświadczenia przy udziale w sesjach i czy ma rozumieć, że obyczajem również jest nieudzielanie odpowiedzi. Po tym przewodniczący zamknął sesję.
3 0
Oglądałem pierwszy raz sesje. Moje odczucia są negatywne. Kolesie dostali się na etaty sponsorowane przez obywateli. Musi nastąpić zmiana pokoleniowa oni już nic dla nas mieszkańców nie zrobią. Dbają o własny interes. Bicie piany na tych sesjach nic konkretnego. Przychodzą po kasę.