Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o niepewnej przyszłości Wyspy Edwarda w Zaniemyślu. Wówczas stwierdzono zagrożenie bezpieczeństwa odwiedzających atrakcję. Dzierżawca rozwiązał umowę z gminą. Powrót wyspy do funkcjonalności wymaga kosztowanych remontów. Niestety w sezonie wiosenno-letnim także nie będzie dostępna. Gmina Zaniemyśl wydała nowy komunikat w tej sprawie.
Wyspa Edwarda położona na Jeziorze Raczyńskim to jedna z największych atrakcji w regionie. Cieszy się dużym zainteresowaniem także wśród mieszkańców powiatu śremskiego. Na wyspę można dojść pontonowym mostem.
W minionym sezonie jesienno-zimowym atrakcja była nieczynna. Pojawił się szereg problemów w zakresie bezpiecznego korzystania z uroków wyspy. W grudniu 2024 r. dzierżawca terenu rozwiązał umowę z gminą.
Niestety okazuje się, że w nadchodzącym sezonie wiosenno-letnim także nie będzie możliwości korzystania z atrakcji na Wyspie Edwarda. Gmina Zaniemyśl przekazała, że przeprowadzona została analiza stanu infrastruktury i konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych prac remontowych i rewitalizacyjnych. Oprócz tego na terenie wyspy odkryte zostały pozostałości historycznego cmentarzyska oraz wał grodziska kultury łużyckiej, w związku z czym konieczne są szczegółowe badania i oględziny. Z powodu ograniczonych środków finansowych nie było możliwe dotąd wykonanie bieżących prac modernizacyjnych.
Na terenie wyspy zostaną podjęte wszystkie niezbędne prace, których termin zakończenia nie jest jeszcze znany.
Poniżej treść informacji Gminy Zaniemyśl.
Szanowni Mieszkańcy, drodzy Gościez przykrością informujemy, że w 2025 roku Wyspa Edwarda będzie nieczynna dla odwiedzających.Ta trudna decyzja została podjęta na podstawie dokładnej analizy stanu w jakim znajduje się infrastruktura na wyspie i bezpośrednio wynika z konieczności przeprowadzenia kompleksowych prac remontowych i rewitalizacyjnych na jej terenie.
Ponadto na terenie wyspy, podczas prac budowlanych odkryto pozostałości historycznego cmentarzyska oraz wał grodziska kultury łużyckiej. Znaleziska datowane są na czas od ok. 700 r p.n.e aż po XIX wiek. Szczątki ludzkie poddano badaniom wykonywanym przez antropologów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Wszystkie te czynniki oraz fakt, że przez wiele lat, z uwagi na ograniczone środki finansowe, nie było możliwości wykonywania bieżących i niezbędnych prac modernizacyjnych spowodowały podjęcie decyzji o zamknięciu wyspy w 2025 roku. Teraz chcemy o nią zadbać kompleksowo, poprawić jej estetykę oraz bezpieczeństwo i z szacunkiem do jej historii udostępnić ją mieszkańcom i turystom.
Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość – już teraz cieszymy się na moment, gdy będziemy mogli ponownie Państwa gościć w odnowionej i jeszcze piękniejszej przestrzeni. O postępach prac będziemy informować na bieżąco.
Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie!
[ZT]75892[/ZT]
[ZT]78309[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz