Zamknij

Czy Śrem pamięta o Janie Pawle II? Dwudziesta rocznica śmierci papieża

13:49, 02.04.2025 Aktualizacja: 13:54, 02.04.2025
Skomentuj

2 kwietnia 2025 roku mija dokładnie 20 lat od śmierci Jana Pawła II. Choć od tego wydarzenia minęły już dwie dekady, pamięć o papieżu Polaku wciąż jest żywa – również w Śremie. To dobra okazja, by przypomnieć, jak jego postać zapisała się w lokalnej przestrzeni i świadomości mieszkańców.

Jan Paweł II niestety często sprowadzany jest do kremówek, o których wspomniał podczas jednej ze swoich wizyt w rodzinnych Wadowicach. Tymczasem wiele słów, gestów i inicjatyw Papieża-Polaka nie przebija się do powszechnej świadomości. Wydaje się jednak, iż z biegiem lat coraz bardziej świadomie kultywujemy pamięć o jednym z naszych najwybitniejszych rodaków. Powoli zanika wśród nas zarówno bezrefleksyjne powoływanie się na Karola Wojtyłę, jak i tworzenie szyderczych memów z tzw. żółtą twarzą.

Nasze miasto również pamięta o okrągłej rocznicy śmierci polskiego następcy świętego Piotra. W Śremie imię Jana Pawła II nosi m.in. rondo na Jezioranach oraz Zespół Szkół Katolickich przy ul. Staszica, obejmujący szkołę podstawową i liceum. Papież-Polak jest także patronem Szkoły Podstawowej w Dąbrowie. Jego nauczanie regularnie przywoływane jest w naszych parafiach i placówkach edukacyjnych. Powołują się na nie niekiedy również przedstawiciele lokalnych władz.

Wielu śremian – zarówno duchownych, jak i nauczycieli – nieustannie przypomina o wartościach głoszonych przez papieża. Ks. Ryszard Adamczak, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusa w Śremie, w kazaniach wielokrotnie odwołuje się do papieskiego nauczania. Z kolei Janusz Skotarczak, katecheta i autor licznych inicjatyw edukacyjnych w Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Józefa Wybickiego, od lat promuje sylwetkę i naukę papieża wśród młodzieży.

Papież obecny w codzienności

Choć nie ma już wielkich wieców i pielgrzymek, wiele osób wciąż przechowuje w pamięci wyjątkowy charakter pontyfikatu Jana Pawła II. W Śremie, podobnie jak w innych miastach, jego wizerunek przez lata pojawiał się w przestrzeni publicznej – a także w oknach naszych mieszkań i domów.

Z okazji rocznicy parafia pw. N.M.P. Wniebowziętej w Śremie zorganizowała okolicznościową wystawę, a także nabożeństwo dziękczynne za dar Papieża-Polaka (w kościele i przy figurze Matki Bożej, 2 kwietnia 2025 o godz. 21:00).

Warto w tym miejscu wspomnieć także o wydarzeniu, które odbędzie się 18 maja 2025 o godz. 18:00 w Katolickim Centrum Edukacji i Kultury w Śremie (czyli w dniu urodzin Karola Wojtyły). Przed śremską publicznością wystąpi znana artystka-wokalistka – Eleni.

W artykule sprzed kilku lat opublikowanym przez Portal Śremski przypominaliśmy, jak wyglądały witryny sklepowe w centrum Śremu 2 kwietnia 2005 roku. Nie brakowało w nich biało-czerwonych i biało-żółtych flag, zdjęć i obrazków z Janem Pawłem II, cytatów i świec. Dziś te symbole widujemy oczywiście rzadziej, ale wiele osób nadal wspomina tamten dzień z dużym wzruszeniem. Wielu Polaków i wielu śremian poczuło się tak, jakby straciło własnego ojca.

Rocznica w cieniu refleksji

Tegoroczna, okrągła rocznica przypada na czas, gdy w przestrzeni publicznej coraz częściej dyskutuje się o dziedzictwie Jana Pawła II oraz jego wpływie na życie społeczne i religijne Polaków. Dla wielu to czas refleksji – zarówno osobistej, jak i wspólnotowej. Czy jako społeczeństwo wciąż chcemy i potrafimy odnosić się do wartości, które głosił Karol Wojtyła? Jaką rolę odgrywa Papież-Polak w świadomości młodego pokolenia?

Na te pytania każdy może poszukać odpowiedzi na własną rękę lub w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. W Śremie wciąż są miejsca i ludzie, którzy tę pamięć podtrzymują – nie na pokaz, ale z potrzeby serca i przekonania.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%