Zamknij

Kształcenie ustawiczne zaletą czy wadą XXI wieku ?

20:09, 25.03.2019 | J.K
REKLAMA
Skomentuj

Kształcenie ustawiczne zaletą czy wadą XXI wieku ?

Żyjemy w czasach, w których tytuł magistra znaczy coraz mniej. W uczelniach odnotowuje się rosnącą liczbę doktorantów. Zaryzykować można stwierdzenie, że obecnie tytuł doktora znaczy tyle ile kilkadziesiąt lat temu znaczył tytuł magistra. Czy zatem nie opłaca się studiować zdobywając magistra? Naturalnie, że warto jeśli nawet przyjąć, iż wspomniany tytuł obecnie posiada ponad 50% naszego społeczeństwa, okazać może się, iż jego brak w danym momencie będzie barierą uniemożliwiającą nam np. awans w firmie.

Należy skupić się na kolejnej grupie wiekowej. Są to osoby 35+ posiadające kilka, kilkanaście lat doświadczenia zawodowego. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom firmy, czy też uczelnie przygotowały produkty, które cechują się przede wszystkim wymianą doświadczeń. Najczęściej wspomniane osoby są słuchaczami studiów podyplomowych, czy korzystają ze szkoleń. Bardzo często powodem uczestnictwa w tych formach edukacji jest nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych czy też wprowadzenie w swoich branżach rozwiązań, o których można usłyszeć poprzez wymianę doświadczeń np. w warsztatach design thinking.

Kontynent europejski niewątpliwie charakteryzuje się starzejącym się społeczeństwem. Jest
to aspekt, który powinny zauważyć rządy państw europejskich. Natomiast każdy prowadzący własny biznes może upatrywać w nim szanse na rosnące zyski. Szanse na wspomniane zyski w największym stopniu wykorzystują uniwersytety, uczelnie wyższe które prowadzą tzw. „Uniwersytety Każdego czy też Trzeciego Wieku”. Szczególnie w większych miastach cieszą się one olbrzymim zainteresowaniem. Uczestniczenie w warsztatach, zajęciach o różnej tematyce, wycieczkach a także zajęciach ruchowych przynosi uczestnikom wiele zalet spośród których należy wymienić: możliwość aktywnego spędzania czasu czy pielęgnowanie kontaktów z innymi ludźmi.

Podsumowując niezależnie w jakim wieku jesteśmy kształcenie ustawiczne dotyczy każdego
z nas. Osoby młode chcące osiągać rozwój powinny dążyć do zdobywania jak najwyższego tytułu naukowego łącząc go ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego. Ludzie w wieku 35+ powinny korzystać ze wspomnianych powyżej form edukacyjnych, które rozwiną ich kariery zawodowe czy własne biznesy. Szczególnie osoby starsze zachęcam do korzystania z form edukacyjnych w postaci warsztatów, zajęć ruchowych które doskonale wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz bardzo ważną kondycję umysłową osób w podeszłym wieku.

(J.K)

rodowity Śremianin, zawodowo od blisko 10 lat związany z uczelnią, Wyższą Szkołą Bankową w Poznaniu, w której pełni funkcję wykładowcy z zakresu wystąpień publicznych, technik prezentacji oraz doradcy ds. szkoleń.

Mariusz Szydłowski

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© portalsremski.pl | Prawa zastrzeżone