Zamknij
REKLAMA

Czy warto zakładać lokaty bankowe? Porównywarka lokat – wybór, który procentuje?

07.49, 24.06.2022 .
Skomentuj

Temat lokat bankowych to wiele sprzecznych opinii na temat ich opłacalności. Jednak mimo wszystko  najlepsze lokaty bankowe wciąż cieszą się popularnością wśród osób pragnących zgromadzić oszczędności. Otwierając lokatę bankową, musimy liczyć się nie tylko z plusami takiego rozwiązania, ale i minusami. 

Oszczędność w rozsądnym wymiarze to bardzo pożądana cecha i pragmatyczne rozwiązanie. Wiele osób, by pieniądze na siebie pracowały, decyduje się założyć konto oszczędnościowe. Inni zaś stawiają na lokaty. To ostatnie rozwiązanie jest polecane zwłaszcza wtedy, gdy planujemy zamrozić gotówkę na dłuższy czas bez możliwości wypłat pieniędzy (konto oszczędnościowe jest polecane dla osób planujących krótkoterminowe oszczędzanie). Ranking lokat bankowych czy porównywarka lokat bankowych ułatwią wybranie najlepszej dla nas opcji. Warto jednak przed decyzją o założeniu lokaty poznać szczegółowe wady i zalety takiego rozwiązania. Właśnie o nich w dalszej części tekstu.

Lokaty bankowe – rodzaje

W przypadku lokat bankowych mamy do czynienia z wieloma ich rodzajami. Należą do nich:

  • lokaty terminowe – krótko- i długoterminowe (od 7 dni do 3 lat);
  • lokaty strukturyzowane – gwarancja zwrotu wkładu i dochód wyższy niż ten gwarantowany;
  • lokaty rentierskie – odsetki nie są kapitalizowane na lokacie, ale przelewane na wskazany przez nas rachunek bankowy;
  • lokata walutowa – dla tych, którzy chcą zamrozić na lokacie pieniądze w innej walucie już złotówki.

To tylko niektóre z rodzajów lokat. Różne banki mogą oferować jeszcze ich inne typy. Niewątpliwie dużą różnorodność możemy zaliczyć do pierwszej z zalet lokat bankowych.

Niskie oprocentowanie lokat i inne ich wady

Niskie oprocentowanie lokaty to cecha, która najbardziej zniechęca do skorzystania z takiego rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że oprocentowanie lokaty  uzależnione jest od tego, ile gotówki zamrażamy i na jak długi czas. Trzeba też przyznać, że od maja tego roku oprocentowanie niektórych lokat oferowanych przez banki wzrosło. Za kolejną wadę powszechnie uważany jest fakt wcześniej niejednokrotnie wspomnianego zamrożenia pieniędzy. Z pieniędzy na lokacie nie będziemy mogli korzystać do momentu jej trwania określonego w umowie. Zerwanie lokaty wiąże się zaś z utratą części odsetek. Zakładając więc lokatę terminową czy jakąkolwiek inną, musimy wyżej wymienione wady wziąć pod rozwagę. 

Dlaczego warto założyć lokatę – zalety

W temacie lokat przeważają jednak ich zalety. Co tłumaczy dość duże zainteresowanie tym produktem bankowym. Na pierwszym miejscu warto wymienić na przykład przewidywalność zysku. Co w dzisiejszych dość dynamicznych czasach – również pod względem finansowym – jest bardzo cenne. Dotyczy to zwłaszcza lokat, na których jest oprocentowanie stałe. Lokatę łatwo jest też założyć i nie potrzeba na to dużego wkładu finansowego. Poza tym porównywarka lokat umożliwi nam wybór najlepszej dla nas opcji. To duża pomoc, gdyż ofert bankowych w temacie lokat jest wiele. Jednak najważniejszą zaletą lokaty jest jej bezpieczeństwo. Przez okres trwania lokaty jedyne ryzyko jest takie, że na niej nie zarobimy. Na pewno nie stracimy zamrożonych pieniędzy. 

Dziś lokaty bankowe, choć nie generują może zbyt dużych zysków, wydają się być najbardziej opłacalnym sposobem na inwestycję. By podbić jeszcze zyski z takiego rozwiązania, warto znaleźć najlepszą lokatę w porównywarce lokat bankowych. Przydatne są też rankingi lokat bankowych. Dzięki temu możemy dokonać wyboru na spokojnie z domowego zacisza. A spokój to fundament udanych inwestycji.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%