Zamknij

Kary za brak OC od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

09:16, 09.07.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:19, 09.07.2019

Bardzo wysokie kary, bo nawet do 4500 złotych, grożą właścicielowi samochodu osobowego za brak OC, który nie wyrobi się w czasie z opłaceniem obowiązkowych składek ubezpieczeniowych. W zależności od długości opóźnienia rośnie kara z UFG. Szanse na to, że fundusz nie zauważy braku opłat, są bliskie zeru. Bardzo dokładnie kontrolowani są posiadacze samochodów, pojazdów dostawczych, a także motocykli.

Osobą, która powinna pamiętać o wykupieniu obowiązkowej polisy kierowców od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC, jest wyłącznie właściciel pojazdu.

BRAK POLISY OC - KONSEKWENCJE

Ubezpieczenie konieczne jest nie dlatego, żeby ktoś wzbogacał się poprzez nasze opłaty, ale dlatego, że w razie stłuczki lub wypadku straty pokrywane są z polisy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia. Bez polisy OC, osoba poszkodowana nie może liczyć na jakiekolwiek odszkodowanie z ubezpieczalni. W takiej sytuacji będzie domagał się rekompensaty bezpośrednio od sprawcy zdarzenia drogowego. Zadośćuczynienie może wynosić nawet kilkaset złotych. Sytuacja będzie znacznie gorsza, jeżeli poszkodowany będzie musiał wezwać pomoc drogową. W takiej sytuacji sprawca będzie zobowiązany opłacić transport samochodu osoby poszkodowanej we wskazane przez nią miejsce. Równie dobrze może być to tylko kilka kilometrów - do najbliższego warsztatu samochodowego lub oddalone o nawet kilkaset kilometrów.

Na sprawcę wypadku czekać mogą także inne wydatki: jeśli naprawa zepsutego samochodu będzie się przedłużać, to będzie on zobowiązany do wynajmu auta zastępczego, za które będzie musiał zapłacić.

Jeżeli sprawca zdarzenia drogowego nie posiada polisy OC, będzie zobowiązany pokryć koszty transportu uszkodzonego pojazdu należącego do poszkodowanego.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny - kary za brak OC

UFG to jedyna instytucja, która jest zobowiązana do przypominania o zbliżającym się terminie płatności polisy OC na następny rok. Są to towarzystwa, które poprzednio sprzedały kierowcy polisę OC. Firmy mogą wysłać przypomnienie za pomocą SMSa lub pocztą elektroniczną. Oczywiście nie są w stanie zmusić klienta do zapłacenia składki.

UFG - CZYM JEST?

UFG to fundusz, który zajmuje się gromadzeniem informacji na temat obowiązkowych ubezpieczeń OC. Odpowiada także za sprawdzenie, czy wszyscy właściciele samochodów opłacili składkę OC w wyznaczonym terminie. W wypadku nieopłacenia na czas składki, fundusz odpowiedzialny jest za nałożenie kary na zapominalskich właścicieli pojazdów.

BRAK OC - KARY

Wysokość kary za brak OC uzależniona jest od kilku czynników:

minimalnego wynagrodzenia za wykonaną pracę w roku, w którym doszło do kontroli,

Rodzaju pojazdu:

  • samochód osobowy - kara za brak OC to dwukrotna równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • samochody ciężarowe, autobusy, ciągniki - kara za brak OC to trzykrotna równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • pozostałe pojazdy (motocykle) - kara za brak OC to równowartość ? minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Aby dostać karę za brak ubezpieczenia wystarczy spóźnić się z płatnością jeden dzień. Sytuacja wygląda następująco:

  • do 3 dni – 20% kary,
  • od 4 do 14 dni – 50% kary,
  • powyżej 14 dni – 100% kary.

Kary mogą wynieść nawet 6 750 złotych - większa kara wyższa jest z każdym dniem zwłoki.

BRAK OC - KIEDY I ILE ZAPŁACIĆ KARY?

O wysokości kary za brak składki OC decydują określone przepisy. Dlatego nie można inch negocjować. Przedstawiciele UFG naliczają kary zgodnie z taryfikatorem. Ponadto są bardzo wyczuleni na jakiekolwiek próby próśb, gróźb lub usiłowania wręczeń łapówki.

Na pocieszenie informujemy, że istnieje nadzieja dla zapominalskich i spóźnialskich! W Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym obowiązuje regulamin umarzania wierzytelności, według którego kierowca może złożyć wniosek o umorzenie kary za brak OC częściowo lub w całości. Każdy wniosek rozpatruje się indywidualnie. Dla urzędników najistotniejsza jest sytuacja finansowa właściciela pojazdu, to, jakie ma dochody, majątek, dużą rodziną oraz czy pracuje.

Opłaty za poniesione straty w wypadku zawsze ponosi jego sprawca

BRAK OC - WEZWANIE Z URZĘDU SKARBOWEGO

Pracownicy stale przypominają, że zgodnie z art. 88 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych kierowca, który nie zapłacił w terminie za polisę OC, musi dobrowolnie i samodzielnie poddać się karze. Czyli oznacza to, że powinien sam, bez wezwań, zapłacić składkę lub karę za brak OC.

Wezwanie do uiszczenia opłaty wysyła urząd skarbowy w drodze postępowania egzekucyjnego.

BRAK OC - DONOSY NA INNYCH KIEROWCÓW

Najnowsze badania UFG pokazują, że coraz więcej Polaków donosi urzędnikom na innych kierowców o braku opłaconych składek ZUS. Z roku na rok odsetek zgłoszeń stale rośnie. Po każdorazowym zgłoszeniu urzędnicy najpierw wyjaśniają sprawę, ponieważ zawiadomienia o braku OC piszą różne osoby. Czasami jest to osoba poszkodowana w kolizji, w której sprawca nie posiada ubezpieczenia OC. Przez taką sytuację poszkodowany może mieć trudności z uzyskaniem odszkodowania na naprawę uszkodzeń w aucie.

W innym wypadku osobą donoszącą może być starszy pan widzący, że jego sąsiad posiada kolejne auto. Wtedy często zaczyna zastanawiać się, skąd ma na nie pieniądze i po co mu ich aż tyle. Z zazdrości może zacząć myśleć, że nie będzie go stać lub nie będzie chciał wykupić OC.

Oczywiście zanim urzędnicy z UFG dadzą karę za brak OC właścicielowi pojazdu, upewnia się, że ona mu się należy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%