Zamknij

Fotowoltaika dla domu - wszystko co musisz wiedzieć!

16:43, 10.08.2021 J.K Aktualizacja: 12:34, 25.08.2021
Skomentuj

Energia ze słońca

Energia słoneczna dociera do Ziemi w postaci promieniowania słonecznego i przetworzona może być w procesie konwersji fotowoltaicznej, fototermicznej lub fotochemicznej. Jest ona nieograniczona, odnawialna i uniwersalna co sprawia, że wykorzystywana jest na różne sposoby - w tym także jako zasilanie gospodarstwa domowego. Opcja ta jest szczególnie kusząca ze względu na stabilność - elektrownie węglowe oraz nieodnawialne źródła energii są ograniczone, a ich cena stale rośnie.

Budowa instalacji fotowoltaicznej

Niezwykle duże znaczenie ma budowa instalacji - jej elementy w większości instalacji są takie same, różnić się może jedynie ich jakość i wytrzymałość. Warto korzystać z usług godnych zaufania i doświadczonych firm takich jak Sunergo https://sunergo.pl/fotowoltaika-srem/ zyskujemy w ten sposób pewność, że nasza instalacja rzeczywiście posłuży przez lata.

Instalacja fotowoltaiczna składa się z elementów takich jak:

  • panele krzemowe – to właśnie one odpowiadają za przemianę światła słonecznego w energię;
  • inwerter - przekształca prąd stały w prąd zmienny, z którego potem możemy korzystać;
  • licznik dwukierunkowy - mierzy ilość prądu wyprodukowanego przez naszą instalację i nadmiar energii wysyłanej do sieci (w przypadku instalacji on-grid);
  • system mocujący na stelaże i okablowanie potrzebne do podłączenia instalacji.

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Decydując się na instalację fotowoltaiczną dla domu mamy możliwość podłączenia jej do publicznej sieci elektroenergetycznej (on-grid) lub, jeśli zależy nam na całkowitej niezależności od dostawców energii elektrycznej, rozwiązaniem będzie system off- grid.

Instalacja on-grid w pierwszej kolejności zasili nasze urządzenia domowe, a w sytuacji, w której wytworzona energia nie będzie w całości wykorzystana nadwyżki prześle do do sieci energetycznej. Rozwiązanie to jest wygodne, gdyż zgromadzoną energię możemy odebrać w przypadku jej niedoboru - np. podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Odbiór energii następuje w ramach systemu opustu 1:0,8 dla instalacji o mocy poniżej 10 kWp lub 1:0,7 dla instalacji o mocy 10-50 kWp.

Jeżeli jednak zależy nam na całkowitej niezależności od dostawców energii elektrycznej, wybierzmy system off-grid. Jest on droższy, ale dzięki niemu możemy wykorzystać zmagazynowany na kilkanaście godzin w akumulatorze prąd, gdy nastąpi okres zerowej produkcji (zima, noc, przerwa w dostarczaniu energii elektrycznej z sieci energetycznej).

Opłacalność fotowoltaiki

Aby ocenić opłacalność montażu paneli fotowoltaicznych należy dokładnie przyjrzeć się opłacanym rachunkom za prąd. Jeżeli wydatki te są spore istnieje duża szansa, że inwestycja szybko się zwróci – szczególnie, że ceny prądu rokrocznie stają się coraz wyższe. Aby bardziej szczegółowo ocenić opłacalność fotowoltaiki dla domu warto skorzystać z profesjonalnego audytu fotowoltaicznego.

Na opłacalność instalacji wpływ może mieć skorzystanie z aktualnie dostępnych dotacji czy dofinansowań. Tego rodzaju programy (rządowe, lokalne, unijne) jak na przykład Mój Prąd sprawiają, że montaż własnej instalacji staje się zdecydowanie bardziej przystępny cenowo.

Fotowoltaika kalkulator ? sprawdź opłacalność paneli fotowoltaicznych

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych rozważyć powinniśmy także ich potencjalne umiejscowienie. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest montaż instalacji na dachu, gdy jednak nie jest to możliwe warto przemyśleć za i przeciw drugiego rozwiązania- fotowoltaiki na gruncie.

Wymagania dotyczące umieszczenia paneli nie są bardzo wygórowane - decydując się na montaż na dachu musimy wcześniej upewnić się, że panele nie będą niczym zacienione, gdyż uniemożliwi im to efektywne zbieranie energii. Inną istotną kwestią jest konstrukcja dachu - powinien on być w dobrym stanie, a jego ułożenie musi pozwalać na odpowiedni i bezpieczny montaż paneli.

Do montażu paneli wykorzystać możemy również niezagospodarowany grunt, jednak on również musi być odpowiednio stabilny, jeżeli chcemy zamontować na nim stelaże. Panele muszą być ułożone tak, aby nie zacieniały się wzajemnie.

Jakie wymagania trzeba spełniać?

Opublikowana jest ustawa, dzięki której montaż instalacji fotowoltaicznej nie wymaga zgody. Trzeba jednak spełniać podstawowe wymagania:Wymagany jest tytuł własności lub umowa dzierżawy nieruchomości / gruntu, na którym instalacja ma stanąć.Jeśli decydujemy się na osadzenie paneli na dachu to musi on mieć odpowiednią wytrzymałość, jeśli jednak planujemy instalację na gruncie, to powinien on być twardy i stabilny.Panele nie mogą być zacienione przez drzewa lub pobliskie budynki.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%