Zamknij

7 najczęstszych błędów w segregacji śmieci

16:17, 30.08.2021 J.K Aktualizacja: 16:25, 30.08.2021
Skomentuj

Segregacja śmieci jest obowiązkowa. Dzięki zbieraniu śmieci do specjalnie oznakowanych pojemników, podzielonych ze względu na rodzaj wyrzucanych do nich surowców, możemy wstępnie poselekcjonować śmieci, które nadają się do powtórnego przetworzenia. Kontrola tego, co ląduje w pojemnikach na odpady jest postawą proekologiczną i przekłada się na zwiększenie czystości środowiska. Pomimo naszych starań bywa, że popełniamy błędy podczas segregowania śmieci, bardzo często nieświadomie. Na co zatem zwracać uwagę i czego się wystrzegać, aby późniejszy recykling śmieci był efektywny?

Mokry, otłuszczony papier

Umieszczając w pojemniku na papier odpady z papieru, należy zwrócić uwagę na jakość tego surowca. Nie każdy papier bowiem nadaje się do recyklingu i jeśli nie spełnia wymogów, powinien trafić do kubła na odpady zmieszane. Jakie to wymogi? Papier nie może być otłuszczony, mokry, zabrudzony. Dlatego niestety większość opakowań po zamówionej do domu pizzy nie powinna trafiać do kontenera na makulaturę. Bez problemu zaś możemy umieszczać tam papier zadrukowany, a więc wszelkiego rodzaju ulotki, gazety itp. 

Problematyczne kartony od mleka

Wielu z nas popełnia błąd podczas segregacji kartonów po mleku czy po innych produktach. Sformułowanie “karton” sugeruje bowiem, że opakowanie jest kartonowe, czyli wykonane z celulozy. Prawda jest jednak taka, że w skład opakowań na produkty spożywcze nierzadko wchodzi bardzo cienka warstwa aluminium oraz polietylenu. Fakt ten, tak często przez nas zapominany, jasno określa, do jakiego kubła powinny trafiać tego typu wyroby - oczywiście do kubła na odpady z tworzyw sztucznych. 

Szkło a opakowania szklane

Kolejnym błędem jest złe rozumienie przeznaczenia pojemnika na opakowania szklane. Opakowania szklane nie są bowiem tożsame ze szkłem samym w sobie. W pojemniku tym można umieszczać jedynie opakowania, a więc: słoiki, butelki, szklane opakowania po kosmetykach - słowem wszystko to, co służyło jako opakowania jakiegoś produktu i było wykonane ze szkła. Opakowaniami nie są zatem szklanki, kubki, naczynia żaroodoporne, lustra, szklane figurki, blaty itp. Temperatura topnienia i skład chemiczny takiego szkła jest inny niż w przypadku szklanych opakowań, co z punktu widzenia recyklingu jest kluczowe.

Brak rozdzielania surowców

Niedostateczna kontrola tego, co trafia do kubła może przyczynić się do błędu, który skutkować będzie pomieszaniem różnych surowców w kuble przeznaczonym tylko do jednego z nich. Szklana butelka z metalowym kapslem, papierowa torba z plastikową rączką - to tylko niektóre przykłady na to, jak ważne jest dokładne przyjrzenie się naszym śmieciom i ewentualne rozdzielenie poszczególnych ich elementów. 

Co z odpadami bio?

Nie wszystkie odpady “naturalnego” pochodzenia mogą być umieszczane w kubłach na odpady biodegradowalne. Kubły te przeznaczone są tylko na odpady bio pochodzenia roślinnego. O tym nie wszyscy wiedzą, wyrzucając tam mięso i kości jako resztki z obiadowego talerza. Jeśli chcemy się pozbyć tego typu odpadów, ich miejscem są kosze na odpady zmieszane. Śmieci pochodzenia roślinnego to na przykład resztki warzyw i owoców, pestki, obierki, zwiędłe kwiaty, kora drzew. 

Baterie i żarówki

O konieczności umieszczania baterii i żarówek w pojemnikach specjalnych wie coraz więcej osób, ale wciąż zdarzają się przypadki wyrzucania tego rodzaju odpadów do kontenerów na zwykłe odpady komunalne. Choć osiedlowe kontenery na śmieci w Poznaniu, Kaliszu czy Koninie często uzupełnione są o dodatkowe, osobne kontenery na baterie i żarówki, to w mniejszych miastach, jak Śrem, może się zdarzyć, że takich pojemników brakuje lub jest ich niewiele. Mieszkańcy Śremu mogą w takiej sytuacji przynieść tego rodzaju odpady do punktu  PGKiM przy ulicy Parkowej. 

Śmieci po remoncie

Podobnie jak baterie i żarówki nie powinny być składowane w pojemnikach ze śmieciami komunalnymi, tak wszelkie odpady, których pozbywamy się w czasie prac remontowych, umieszczane powinny być w kontenerze na gruz. Błędem jest wyrzucanie starych kafelków, ceramiki, betonu i innych odpadów budowlanych do kubła na odpady zmieszane. Kontener na gruz jest koniecznością - jego brak, a co za tym idzie, umieszczanie poremontowego gruzu na śmietniku czy luzem jest nie tylko niebezpieczne dla środowiska, ale i zagrożone konsekwencjami prawymi. 

Warto wystrzegać się błędów w segregacji śmieci i uczyć prawidłowych nawyków. Odpowiednia selekcja odpadów wpłynie pozytywnie na środowisko naturalne i pozwoli na to, by surowce zyskały drugie życie. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%