Zamknij

Czym różni się rynek akcji od kontraktów terminowych?

16:25, 10.09.2021 J.K Aktualizacja: 16:34, 10.09.2021
Skomentuj

Wiele osób chciałoby spróbować swoich sił na rynkach derywatów. Tak jak w przypadku innych instrumentów, podstawą do działania jest zrozumienie mechanizmu, który decyduje o funkcjonowaniu wybranych walorów. Tylko w taki sposób można zminimalizować ryzyko podejmowane na rynku.

 

Najważniejsze różnice pomiędzy udziałami w spółkach a derywatami 

Akcje to instrumenty finansowe, które umożliwiają natychmiastowe przeprowadzanie transakcji. Jej zawarcie wraz z rozliczeniem może mieć miejsce w tym samym czasie. W przypadku kontraktów futures rozliczenie może nastąpić w innym momencie niż sam moment transakcji. Nie jest przy tym wymagane posiadanie instrumentu bazowego. W większości przypadków nie następuje fizyczna wymiana towarów a samo rozliczenie gotówkowe. Ten mechanizm pozwala zabezpieczyć się przed wahaniami cenowymi w dłuższym okresie. Aby zacząć inwestować w kontrakty terminowe, należy: 

ustalić termin wykonania kontraktu, 

wybrać klasę derywatu - może on obejmować akcje, obligacje lub np. waluty, 

określić wysokość kapitału do tej transakcji – z uwzględnieniem depozytu zabezpieczającego oraz rezerwy na zmianę depozytu. 

Każdy kontrakt na rynku posiada własne notowania i bieżący kurs. W tych notowaniach określa się liczbę otwartych pozycji, która informuje uczestników rynku o popularności danego instrumentu. 

Gdzie można rozpocząć przygodę z rynkami finansowymi? 

Inwestowanie w akcje oraz kontrakty terminowe wymaga dostępu do najlepszych źródeł informacji oraz do rynków finansowych. Jeśli podmiot pośredniczący w handlu będzie posiadał bogatszą ofertę, tym częściej będzie wybierany przez inwestorów. Na tym rynku panuje duża konkurencja. Domy maklerskie rywalizują z brokerami wysokością opłat, prowizji i możliwością korzystania z wielu udogodnień. Profesjonalne podmioty oferują wsparcie dla aktywnych graczy, którzy utrzymują duży depozyt. Jeśli stosujesz strategię zabezpieczającą dla swojego portfela, to kontrakty futures mogą zwiększyć bezpieczeństwo inwestycji, więcej informacji tutaj.    

Czy można zamknąć pozycję przed terminem wygaśnięcia kontraktu?  

W przypadku akcji nie ma żadnych ograniczeń dla otwierania i zamykania pozycji. W przypadku kontraktów terminowych można także zlikwidować pozycję przed wygaśnięciem instrumentu. Można to zrobić przeprowadzając operację przeciwstawną do tej, która jest aktywna w tym momencie: 

kupujący kontrakt może zawrzeć transakcję, w której staje się wystawcą danego derywatu, 

sprzedający zajmujący krótką pozycję powinien nabyć instrument, jeśli chce, żeby instrument wygasł. 

Powyższe rozwiązania powodują, że na rynku są realizowane dwie przeciwstawne transakcje, które się wzajemnie znoszą. Mają neutralny wpływ na wyniki portfela. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%