Właśnie po raz drugi oficjalnie, jako święto państwowe obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W Śremie każdego roku mieszkańcy pamiętają o tym ważnym wydarzeniu. Dzisiaj odbyły się główne uroczystości.
Sejm RP 1 października 202 r. przyjął ustawę, zgłoszoną przez prezydenta ustanawiającą święto państwowe pn. Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Następnie projekt przekazano do Senatu, który 28 października br. jednomyślnie przyjął ustawę. Pomysłodawcami inicjatywy ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym byli: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu.
W planie śremskich obchodów jak zawsze pierwsza była akcja "Flaga na maszt". Wszyscy którzy przybyli na jeziorański deptak i wpisali się do Księgi Pamiątkowej otrzymali replikę powstańczej flagi, które już zostały wywieszone w dumnych miejscach.
[ZT]51465[/ZT]
Dzisiaj 27 grudnia odbyły się główne uroczystości. W pierwszej kolejności pracownicy Muzeum Śremskiego odbyli obchód miasta i upamiętnili miejsca i postaci związane z Powstaniem Wielkopolskim na terenie Śremu. Każdy mógł świętować podczas spaceru według specjalnie przygotowanej mapy. Od nowego roku przybył na niej nowy punkt.
O godz. 11.00 przedstawiciele samorządów, instytucji i mieszkańcy spotkali się pod Pomnikiem Dobosza w Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919. Tradycyjnie delegacje i wszyscy chcący uczcić ważny dzień przypięli okolicznościowe przypinki do ubrań, wysłuchali przemówień, odśpiewali rotę i złożyli kwiaty oraz znicze.
[ZT]51659[/ZT]
Już o godz. 13.00 na jeziorańskim deptaku była kolejna okazja do odebrania powstańczych flag i biało-czerwonych kokard. Odbył się happening pn. "Weź kokardę! Bądź dumny!" Tak jak w ubiegłym roku powstał specjalny biało-czerwony mural, który szybko został rozebrany przez zainteresowanych. Śremianie licznie zebrali się w wyznaczonym miejscu i dumnie wyeksponowali na swojej odzieży kokardy.
[ZT]51662[/ZT]
O godz. 17.00 odbyła się msza święta w Kościele Garnizonowym pw. Św. Jana z Dukli. Następnie goście przemarszowali na Cmentarz Parafialny, gdzie został odczytany Apel Poległych. Żołnierze oddali salwę honorową, a pod pomnikiem upamiętniającym poległych powstańców wielkopolskich uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i znicze. Orkiestra zagrała rotę. Fotorelacja z wydarzenia dostępna jest pod artykułem.
Ostatnim wydarzeniem w harmonogramie obchodów będą 30 grudnia wykład dr Radosława Franczaka i okazjonalna wystawa w Muzeum Śremskim.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz