Dzisiaj odbyło się podpisanie umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej budowy osiedla mieszkaniowego z technologią wodorową w Śremie. Spółka Śremskie TBS podjęła współpracę z wykonawcą CON-Projekt odpowiedzialnym za część architektoniczną oraz spółką SES Hydrogen odpowiadającą za zastosowanie technologii wodorowej. Osiedle ma być gotowe w marcu 2024 r. Będzie to jedno z pierwszych w Polsce tzw. wodorowych osiedli. Podobno w ślad za Śremem zamierzają już iść kolejne gminy.
W dniu 9 listopada br. w Muzeum Śremskim podpisana została umowa przygotowania dokumentacji inwestycji budowy pierwszego wodorowego osiedla w Polsce. Na wydarzenie zostali zaproszeni m.in. marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, przewodnicząca sejmiku województwa wielkopolskiego Małgorzata Waszak-Klepka, wiceprzewodniczący sejmiku województwa wielkopolskiego Marek Gola, członek zarządu województwa wielkopolskiego Jacek Bogusławski, starosta śremski Zenon Jahns, przewodnicząca Rady Miejskiej w Śremie Katarzyna Sarnowska, dyrektor departamentu 3W Banku Gospodarstwa Krajowego Marcin Przybyła, Naczelnik Wydziału Kredytów Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Rozbiewska, przedstawiciele Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, Izby Gospodarczej TBS i TBS z całego kraju, instytucji samorządowych i naukowych, śremskich spółek komunalnych i firm realizujących projekt inwestycyjny. Zebranym towarzyszyli burmistrz Śremu Adam Lewandowski i prezes zarządu Śremskich TBS Wiesław Małaszniak.
Na początku spotkania burmistrz Śremu przedstawił gościom ekologiczne rozwiązania stosowane w gminie oraz wizję rewitalizacji starzejącej się części miasta w rejonie, którym powstanie tzw. wodorowe osiedle. Przekazał, że właśnie minęło 16 miesięcy od pierwszych rozmów nt. innowacyjnego osiedla zasilanego zieloną energią. Celem inwestycji jest zagospodarowanie terenu na cele społeczne, a także rewitalizacja zdegradowanego terenu. Poprzez zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań w budownictwie wielorodzinnym powstanie atrakcyjne miejsce do zamieszkania.
Prezes Śremskich TBS opowiedział o zrealizowanych inwestycjach oraz przyszłym osiedlu. Śrem był pierwszym miastem w Polsce z uchwałą w sprawie programu budownictwa komunalnego. Głównym celem programu była budowa mieszkań czynszowych na wynajem dla rodzin o średnich dochodach finansowanych. W tym calu powołana została jednoosobowa spółka z o.o. Gminy Śrem pn. ""Śremski Zakłąd Mieszkaniowy". W 1994 r. spółkę połączono z TBS budującym domy czynszowe nadając nazwę Śremski TBS sp. z p.o. Od tego czasu spółka zrealizowała wiele inwestycji mieszkaniowych.
Przy ul. Farnej w Śremie powstanie pierwsza w Polsce ekologiczna kotłownia wodorowa zasilająca osiedle mieszkaniowe. Przedstawiciele SES Hydrogen dokładnie wyjaśnili gościom zasady działania wodorowego osiedla. Instalacja mocy OZE na potrzeby produkcji wodoru w obszarze inwestycji umożliwi stworzenie lokalnego ekosystemu energetycznego, zapewniając bezpieczeństwo dostaw ciepła oraz redukcję ryzyka fluktuacji na rynku energii i paliw. Energia pozyskana z wodoru ogrzeje mieszkania zimą i ochłodzi latem nawet o 6 stopni.
Na wodorowym osiedlu zaplanowano rozwiązania tj. m.in. budowa zbiorników na wodę deszczową wykorzystywaną na potrzeby osiedla, zastosowanie zadaszonych miejsc postojowych, pompy ciepła gruntowe z instalacją PV na dachach budynków i wykorzystanie tzw. oczyszczonego ścieku z oczyszczalni do elektrolizy i pozyskiwania wodoru i tlenu.
Umowę podpisali: prezes zarządu Śremskich TBS Wiesław Małaszniak, prezes zarządu SES Hydrogen Energy Mateusz Sołtysiak i prezes zarządu Con-Project Ryszard Grzęda.
0 0
A jakieś dwa miesiące temu było, że osiedle nie powstanie
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz