Zamknij

Koniec ze składowaniem mebli przy śmietnikach? Od nowego roku zmiany w gminie Śrem

11:00, 25.04.2025
Skomentuj

Od nowego roku zajdą znaczące zmiany w zakresie zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Śrem. Chodzi głównie o zmianę częstotliwości odbieranie odpadów, a także zobowiązanie mieszkańców do samodzielnego dostarczania mebli i elektrośmieci do PSZOK. Pojawiła się także nowe frakcja odpadów, jaką jest płaskie zanieczyszczone szkło, które także będzie można przekazywać w punkcie. W regulaminie określono też wymagania, jakie muszą spełnić osoby utrzymujące pszczoły miodne na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej oraz wzmocniono kontrolę nad prawidłowym zagospodarowaniem nieczystości ciekłych.

W dniu 24 kwietnia br. odbyła się Sesja Rady Miejskiej w Śremie, podczas której rada podjęła uchwałę w sprawie szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Śrem. Tym samym został przyjęty nowy regulamin, który zmienia kilka ważnych dla mieszkańców kwestii. 

Skrócona została lista odpadów bezpośrednio odbieranych z nieruchomości. Zniknęły z niej dwa rodzaje: meble i inne odpady wielkogabarytowe oraz zużyty, kompletny sprzęt elektryczny i elektroniczny. Oznacza to, że od stycznia 2026 r. mieszkańcy nie będą mogli pozostawiać przy osiedlowych śmietnikach oraz domach wspomnianych odpadów, ponieważ nie zostaną one odebrane. Powinni je samodzielnie dostarczać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Takie rozwiązanie funkcjonuje w wielu gminach.

Jeżeli chodzi o bioodpady kuchenne, to ich odbiór w zabudowie wielolokalowej będzie odbywać się raz na tydzień. Aktualnie ma to miejsce to na zgłoszenie, w sposób zapewniający nieprzepełnianie urządzeń, jednak nie rzadziej niż raz na tydzień. W zabudowie jednorodzinnej będą odbierane raz na tydzień w okresie od 1 maja do 30 września i raz na dwa tygodnie w okresie od 1 października do 30 kwietnia.

W zakresie bioodpadów zielonych także zajdą zmiany. Frakcja ta będzie odbierana zarówno w zabudowie wielolokalnowej jak i jednorodzinnej: raz na dwa tygodnie w okresie od 1 marca do 30 listopada; raz na cztery tygodnie w okresie od 1 grudnia do ostatniego dnia lutego. Zgodnie ze starym regulaminem, w zabudowie wielolokalowej odpady zielone odbierane są na zgłoszenie, nie rzadziej niż raz na tydzień. Właściciele nieruchomości mogą korzystać z kompostowników przydomowych.

Tworzywa sztuczne, w tym butelki typu PET, opakowania po chemii gospodarczej, folie, metal i opakowania wielomateriałowe, szkło bezbarwne, szkło kolorowe, papier także będą dwa razy rzadziej odbierane z nieruchomości jednorodzinnych, czyli po zmianach raz na cztery tygodnie. Z nieruchomości wielolokalowych, bez zmian, raz na dwa tygodnie. Przewiduje się, że odpadów typu butelki PET, puszek i szklanych opakowań będzie mniej z uwagi na wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce. 

W katalogu odpadów odbieranych bezpośrednio w PSZOK uwzględniono nową frakcję: płaskie niezanieczyszczone szkło.

Jak uzasadniono, powodem zmiany częstotliwości odbioru odpadów jest chęć obniżenia kosztów. Natomiast zaprzestanie odbioru wielkogabarytów i elektrośmieci podyktowane ma być dobrze prosperującym Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowanym w centrum miasta. 

Odnośnie usuwania nieczystości ciekłych wzmocniona będzie kontrola nad ich prawidłowym zagospodarowaniem. Nowe przepisy określają minimalną częstotliwość opróżniania zbiorników. Wprowadzono również obowiązek korzystania wyłącznie z usług firm asenizacyjnych posiadających stosowne zezwolenie, co ma na celu eliminację nielegalnego wywozu nieczystości. Wprowadzone zmiany przyczynią się do lepszego nadzoru nad gospodarką ściekową na terenie gminy.

W związku ze wzrostem zainteresowania pszczołami i rozwojem pszczelarstwa miejskiego, pojawiły się zapisy dotyczące wymagań, jakie muszą spełnić osoby utrzymujące pszczoły miodne na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej.

Podczas sesji odnośnie powyższych zmian wywiązała się długa dyskusja. Nie wszyscy radni popierali te plany. Jednak głosem większości projekt uchwały został przyjęty.

[ZT]80069[/ZT]

[ZT]80048[/ZT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

KKOSKKOS

1 0

Rozumiem, że każdy mieszkaniec Śremu będzie woził/zanosił na plecach stary komputer, zużytą szafkę,...
straci na to czas, spali 2 litry paliwa(będzie ekologicznie), będzie generował ruch w zakorkowanym mieście, zamiast zebrać to wszystko na jeden samochód i zawieść tam gdzie trzeba.
Jaki jest cel takiego rozwiązania? Ja widzę same straty, strata czasu, strata paliwa, zakorkowanie miasta.

13:28, 25.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

patryk jakipatryk jaki

2 0

jak nie będą odbierać, to będą leżeć przy śmietnikach aż się nie rozłożą, proste

13:29, 25.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KKKK

1 0

Mieszkam we Wrocławiu, tutaj przy blokach stawia się kontener na odpady wielkogabarytowe (meble, odpady budowlane, itp), i nie zmusza się mieszkańców do samodzielnego kombinowania/szukania rozwiązania, od tego są specjalistyczne firmy. Proszę nie przerzucać na mieszkańców zadań, które należą do MPO(Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania).

13:38, 25.04.2025
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

dd

1 0

dobry pomysl. tylko musialyby i tak stac na kazdym osiedlu wiec na to samo wychodzi, a jeszcze budowa wiat tez kosztuje, a u nas lubia podpalac

15:31, 25.04.2025

do ddo d

1 0

wystarczy sporządzić harmonogram te kontenery nie stoją przez cały czas.

16:29, 25.04.2025

ciwgyciwgy

1 0

Ścigać tych co wynajmują mieszkania. Z tymi odpadami to jest niezła ściema. Odpady segregowane powinny być coraz tańsze bo są odsprzedawane. Wprowadzanie coraz większej ilości frakcji to przerzucanie obowiązku na mieszkańca a wraz z tym jest podnoszona cena. Takie rzeczy tylko w Śremie. Ile AL rocznie dostaje do swojej kieszeni ze siedzi w zarządzie?

14:12, 25.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FDZFDZ

0 0

Kupcie jeszcze za 15 milionów pojemniki :-) Ściemniają tylko po to aby napchać swoje kieszenie haha.

16:19, 25.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hahahaha

0 0

Biurokraci teraz będą tworzyć spółdzielnie energetyczną - powstaną nowe stanowiska dla wybranych haha

16:22, 25.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZdegustowanyZdegustowany

1 0

Rozumiem, że skoro wywóz będzie 2 razy rzadziej niż dotychczas, to zapłacimy za śmieci połowę mniej tak? Jeszcze 2 lata i śmieci będzie trzeba utylizować we własnym zakresie... choreeee

16:47, 25.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%