Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała Zalecenia postępowania diagnostycznego w sytuacji zmniejszenia zagrożenia epidemicznego związanego z COVID-19. Eksperci zbadali, że powszechne testy w kierunku SARS-CoV-2 często okazują się fałszywie dodatnie.
W rozdziale Testowanie w kierunku SARS-CoV-2 zawarto, że nie zaleca się rutynowego testowania w kierunku SARS-CoV-2 u pacjentów bezobjawowych (bez gorączki i/lub objawów infekcji dróg oddechowych) przed wizytą w POZ oraz planową lub nagłą hospitalizacją.
"W sytuacji spadającej liczby przypadków SARS-CoV-2 zastosowanie testów PCR lub testów antygenowych w populacji osób bezobjawowych może prowadzić do uzyskania wyników fałszywie dodatnich, co może powodować niepotrzebne odsunięcie w czasie m.in. planowych hospitalizacji, leczenia chorób podstawowych pacjenta, a tym samym potencjalnie wpływać na pogorszenie stanu zdrowia".
Badacze uzasadnili, że trafność diagnostyczna testów antygenowych oraz genetycznych u pacjentów bezobjawowych jest niższa niż u pacjentów posiadających objawy. Wyniki fałszywe uzyskuje się:
Dr Paweł Basiukiewicz wyjaśniał wyniki w mediach społecznościowych.
Ale proszę państwa, zrozumcie co tu jest napisane, bo może to nie jest jasne:
— basiukiewiczpaw (@basiukiewiczpaw) April 1, 2022
Dla PCR wykonanego "przesiewowo" u bezobjawowych:
Między "falami" 8-9 przypadków na 10 testów pozytywnych było FAŁSZYWYCH.
Podczas "fal" od 3 do 6 przypadków na 10 było FAŁSZYWYCH. pic.twitter.com/GMXMW9QG4Z
Opracowanie Agencji Oceny Technologii Medycznych dostępne jest do pobrania: www.t.co/q2UMmDTY3C.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz