Długi weekend czerwcowy już za nami. Czy w tym roku na drogach było mniej wypadków, a kierowcy zachowywali odpowiednią prędkość jazdy? Zespół ekspertów Yanosik przygotował specjalny raport, w którym ujawnia zachowania polskich kierowców w czasie czerwcówki.
Jak wyglądał ruch na drogach w czasie czerwcówki?
W 2022 roku, w czasie długiego weekendu czerwcowego, który przypadał wówczas na dni od 15 czerwca (środa) do 19 czerwca (niedziela), w całej Polsce policjanci zarejestrowali 362 wypadki drogowe. Zginęły w nich 34 osoby, natomiast 400 zostało rannych. Doszło również do zatrzymania 1 925 nietrzeźwych kierowców.
W czasie tegorocznej czerwcówki, od środy do niedzieli, policjanci zarejestrowali 327 wypadków drogowych, w których zginęły 34 osoby – najwięcej w Boże Ciało (13 osób) i w środę przed świętem (11 osób). Rannych zostało 371 osób. Zatrzymano 1 729 nietrzeźwych kierujących oraz 439 kierowców, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli dozwoloną prędkość o 50 km/h.
W czasie długiego weekendu czerwcowego nad bezpieczeństwem na polskich drogach czuwało 4,2 tys. funkcjonariuszy ruchu drogowego.
W tym roku zatrzymano o 196 mniej nietrzeźwych kierowców oraz o 648 mniej tych, którzy przekroczyli prędkość o 50 km/h.
Yanosik sprawdził aktywność kierowców korzystających z aplikacji
Eksperci z zespołu Yanosik przygotowali również raport dotyczący zachowania polskich kierowców w czasie długiego weekendu czerwcowego. Twórcy wcześniej zachęcali użytkowników systemu do dołączenia do bicia rekordu liczby aktywnych użytkowników w czasie czerwcówki. Cel udało się osiągnąć - w szczytowym punkcie z systemu korzystało 240 198 aktywnych kierowców.
Największy przyrost unikalnych użytkowników odnotowaliśmy już w środę 7 czerwca, przed Bożym Ciałem. Wówczas z aplikacji Yanosik korzystało o ponad 17% więcej użytkowników, aniżeli w tygodniu poprzedzającym długi weekend. Yanosik towarzyszył również kierowcom w powrotach z czerwcówki. W niedzielę 11 czerwca zarejestrowaliśmy przyrost unikalnych użytkowników o 13%. - informuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik.
Użytkownicy aplikacji Yanosik w czasie długiego weekendu czerwcowego przejechali łącznie 278 246 894 km! Największy przyrost przejechanych kilometrów przez użytkowników systemu, eksperci odnotowali w czasie powrotów z czerwcówki (+32,75%) oraz przed jej rozpoczęciem, w środę 7 czerwca (+27,83%).
Sprawdziliśmy również średnią liczbę przejechanych kilometrów przez pojedynczego użytkownika naszej aplikacji. Największy wynik odnotowaliśmy 11 czerwca, w niedzielę - 119 km, co w porównaniu z niedzielą poprzedzającą długi weekend czerwcowy, stanowi wzrost o ponad 17%. - komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik.
Początek czerwcówki przyniósł Yanosikowi również wzrost średniej liczby przejechanych kilometrów na użytkownika aplikacji. Już w środę 7 czerwca, zespół odnotował prawie 9% wzrost, a w Boże Ciało 8%. Średnio jeden użytkownik aplikacji przejechał w tych dniach ponad 108 km.
Czy kierowcy stosowali się do ograniczeń prędkości?
Według danych policji w ubiegłym roku, w czasie długiego weekendu czerwcowego, 40 871 zmotoryzowanych dopuściło się przekroczenia prędkości, w tym aż 648 kierujących o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. W tym roku takich kierowców było mniej: 439.
Eksperci z zespołu Yanosika sprawdzili, jak wyglądały średnie prędkości jazdy użytkowników korzystających z ich aplikacji.
Z danych Yanosika wynika, że największą średnią prędkość jazdy odnotowano w niedzielę 11 czerwca - 54,4 km/h. W Boże Ciało z kolei była ona nieco niższa - 52,8 km/h. W głównej mierze kierowcy jechali poniżej limitu 50 km/h, trzymając się prędkości od 45 do 47 km/h.
Dokąd najchętniej jechali Polacy na czerwcówkę?
Tegoroczna czerwcówka zachęciła polskich kierowców do zaplanowania urlopu w obszarze górskim. Według danych od ekspertów z zespołu Yanosika nie zabrakło chętnych do wyjazdów w górskie rejony. Najwięcej osób kierowało się do powiatu jeleniogórskiego, przyciągającego amatorów górskich szlaków do Karpacza czy Szklarskiej Poręby. Wielu kierowało się także do powiatu tatrzańskiego, w którym mieści się ukochane przez turystów Zakopane oraz powiatu leskiego, tuż za Sanokiem.
Choć wyjazdów do powiatów górskich było znacznie więcej w zestawieniu Yanosika, to polscy kierowcy zdecydowanie mocniej rozproszyli się w nadmorskich rejonach naszego kraju. Wyjazdów na urlop w tych regionach było mniej, ale za to do większej liczby powiatów.
Najchętniej wybierano się do powiatów gryfickiego (Pobierowo, Rewal, Niechorze), sławieńskiego (Jarosławiec, Darłowo), kamieńskiego (Międzyzdroje, Wolin, Dziwnów), koszalińskiego (Sarbinowo, Gąski, Mielno) oraz kołobrzeskiego (Kołobrzeg, Dźwirzyno, Ustronie Morskie).
Skąd najchętniej wyjeżdżano na długi weekend czerwcowy?
Eksperci z zespołu Yanosik sprawdzili również skąd najchętniej wyjeżdżali polscy kierowcy na długi weekend czerwcowy. Największy przyrost wyjazdów zanotowali w Warszawie (195%), Świętochłowicach (175%) i Siemianowicach Śląskich (141%).
Na drogach znacznie częściej można było spotkać również urlopowiczów z Poznania, Rzeszowa, Białegostoku, Krakowa czy Łodzi.
Przed nami sezon wakacyjny, który jest najtrudniejszy na polski drogach. Można spodziewać się znacznie większego ruchu, niż w czasie długich weekendów, a także niestety niebezpiecznych zachowań wśród kierowców. Dlatego przypominamy o zachowaniu rozsądku, kontrolowania swojego stanu trzeźwości, a także stosowania się do przepisów ruchu drogowego oraz panujących warunków atmosferycznych.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz