Zamknij

Dzisiaj obchodzimy Dzień Hymnu Polskiego. Mieszkańcy dumnie świętują

14:27, 17.09.2022 . Aktualizacja: 14:46, 18.09.2022
Skomentuj

Dzisiaj jest ważny dzień zasługujący na huczne obchody! 18 września to Dzień Hymnu Polskiego. Mieszkańcy gminy Brodnica, a wraz z nimi sąsiedzi wspólnie świętowali i wspominali autora hymnu państwowego. Oczywiście najlepszym do tego miejscem był teren przy kaplicy-rotundzie w Manieczkach. Lokalna społeczność jest bardzo związana z tym miejscem.

W niedzielę 18 września br. odbyła się impreza plenerowa pn. "Dzień Hymnu Polskiego’". Obchody rozpoczęły się o godz. 10.00 na terenie przykościelnym przy ul. Parkowej w Brodnicy. Wszyscy zainteresowani mogli zwiedzić kapilcę-rotundę ufundowaną przez generała Wybickiego. Następnie odbyła się msza święta. Tuż po niej pod pomnikiem gen. Józefa Wybickiego zgromadzili się wszyscy chcący uczcić pamięć o autorze słów hymnu Mazurka Dąbrowskiego. Zrobili to poprzez wspólne odśpiewanie hymnu i złożenie kwiatów.

Wyjątkowym aktem było posadzenie dębu nazwanego imieniem Józefa Wybickiego. 

Tuż po oficjalnej części obchody przeniosły się na stadion przy ul. Szkolnej. Po oficjalnym otwarciu imprezy nastąpiło podsumowanie VII edycji wojewódzkiego konkursu wiedzy o gen. Józefie Rufinie Wybickim i polskich symbolach narodowych. Kolejna była musztra w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z okresu napoleońskiego. Przeprowadzono także warsztaty edukacyjne. Dodatkowo imprezie towarzyszyły: szkolny turniej piłkarski o puchar Józefa Wybickiego, otwarte tory łucznicze z Sekcją Łuczniczą ŚKPP Buler, film "Res Gestae – Józef Wybicki – mąż, ojciec, polityk", quest "Historia Manieczek z Józkiem i Janem w tle" i wystawa prac pokonkursowych szkół w kaplicy-rotundzie. Swoje pyszności serwowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Józefinka" z Manieczek.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego. Impreza odbyła się w ramach zadania publicznego "Wybicki-REAKTYWACJA VIII" i współfinansowana była przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a także z budżetu powiatu śremskiego.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

LeonLeon

0 0

Szkoda tylko, że w zapomnienie poszedł dworek - muzeum J. Wybickiego, ale oczywiście msza najważniejsza?‍? 11:48, 19.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%