Projekt budżetu na 2025 rok spotkał się z ostrą krytyką związków zawodowych pracowników sądów i prokuratury. Organizacje związkowe wyraziły niezadowolenie z zaproponowanej przez rząd waloryzacji wynagrodzeń w państwowej sferze publicznej, która ma wynieść jedynie 5 proc. Związkowcy domagają się co najmniej 15-procentowej podwyżki i zapowiadają protesty, jeśli ich postulaty nie zostaną uwzględnione.
Jednym z pierwszych, który publicznie wyraził swoje stanowisko, jest Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP (ZZPiPP).
Organizacja przypomina, że w przeszłości wielokrotnie zwracano uwagę na problemy związane z niskimi wynagrodzeniami w prokuraturze i sądach. Pomimo wcześniejszych postulatów związkowych, postulowane 15-procentowe podwyżki nie zostały uwzględnione w projekcie budżetu, co wywołuje oburzenie wśród pracowników.
ZZPiPP zapowiada, że w odpowiedzi na niską waloryzację wynagrodzeń planuje organizację akcji protestacyjnych, podobnych do „Marszu gniewu” z września 2023 roku, podczas którego postulaty płacowe również zostały zignorowane. Związek domaga się 40-procentowego wzrostu wynagrodzeń pracowników prokuratury, jednocześnie popierając centralne postulaty związkowe dotyczące minimum 15-procentowej waloryzacji.
Związki zawodowe od dawna alarmują, że zbyt niskie wynagrodzenia pracowników sądów i prokuratur prowadzą do odpływu wykwalifikowanej kadry. Prof. Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, w przeszłości zwracał uwagę na potrzebę zmian w tej sferze, podkreślając, że brak odpowiednich zarobków zniechęca osoby z wysokimi kompetencjami do pracy w wymiarze sprawiedliwości.
Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji Kodyfikacji Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, również krytykował obecne wynagrodzenia, zwracając uwagę na niesprawiedliwą dysproporcję między zarobkami asystentów sądowych a referendarzy, którzy za podobnie odpowiedzialną pracę otrzymują wielokrotnie wyższe wynagrodzenia.
ZZPiPP wskazuje, że z prognozowanych założeń budżetu na 2025 rok wynika, że inflacja wyniesie 5 proc., a wzrost minimalnego wynagrodzenia 7 proc. Jednak wzrost waloryzacji wynagrodzeń w sektorze publicznym ma wynieść jedynie 5 proc., co zdaniem związku zwiększy wykluczenie ekonomiczne pracowników prokuratury i pogorszy jakość funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Związkowcy podkreślają, że obecnie w prokuraturze rośnie liczba pracowników, którzy zarabiają jedynie minimalne wynagrodzenie. Obecny system płacowy prowadzi do zacierania różnic między wynagrodzeniami nowo zatrudnionych pracowników a tymi z wieloletnim stażem, co demotywuje i zniechęca do pracy w sektorze publicznym.
Również Dariusz Kadulski, wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury, podkreśla, że waloryzacja na poziomie 5 proc. to zaledwie „kropla w morzu potrzeb”. Wskazuje na liczne przypadki pracowników, którzy zarabiają minimalne wynagrodzenie, co zmusza ich do ubiegania się o pomoc socjalną, nawet w trudnych sytuacjach życiowych, takich jak pogrzeby.
Kadulski krytykuje brak systemowych rozwiązań związanych z wynagrodzeniami w sądach i prokuraturze, co w jego ocenie prowadzi do dalszego marginalizowania tej grupy zawodowej.
Związki zawodowe jasno deklarują, że nie zamierzają odpuścić walki o wyższe wynagrodzenia dla pracowników wymiaru sprawiedliwości. Zapowiadają akcje protestacyjne, jeśli rząd nie uwzględni ich postulatów.
xxx14:36, 08.09.2024
1 0
Pokazać pity :-) ile zarabiacie x
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu portalsremski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz