Zamknij

Nagrobek gen. Józefa Wybickiego w Brodnicy przeszedł renowację

16:15, 02.12.2022 .
Skomentuj

Oficjalnie prace przy renowacji nagrobka Józefa Wybickiego w Brodnicy dobiegły końca! Zadanie zostało wsparte finansowo przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Dzisiaj odbyło się uroczyste odsłonięcie nagrobka i podsumowanie inwestycji.

O środki na renowację nagrobka Józefa Wybickiego zawnioskowało Stowarzyszenie Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego przy współpracy z Unią Gospodarczą Miast Regionu Śremskiego, Parafią p.w. św. Katarzyny w Brodnicy i sołectwem Brodnica. Pomoc finansowa Samorządu Województwa Wielkopolskiego wyniosła 30 000 zł.

Zamówienie zrealizowała firma Renovo Renowacja Zabytków Mariusz Łączny ze Śremu. Prace rozpoczęły się 21 września br. Cena przedsięwzięcia wyniosła 60 800 zł.

Dzisiaj odbyło się uroczyste odsłonięcie po renowacji nagrobka Józefa Wybickiego w Brodnicy.  Na początku wszyscy zebrali odśpiewali Hymn Polski, a następnie przedstawiciele samorządów, instytucji i mieszkańcy złożyli kwiaty i znicze przy nagrobku. Dalsze uroczystości odbyły się w pałacu w Brodnicy. Historyk Radosław Franczak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego przedstawił krótki rys historyczny nagrobka.

Nagrobek gen. Józefa Wybickiego w Brodnicy wykonany został z piaskowca i ufundowany w latach 80. XIX w. przez rodzinę Różnowskich. Pochowano w nim żonę Wybickiego - Esterę (1824 r.) i prawdopodobnie syna Łukasza (1812 r.). Prochy Wybickiego ekshumowano i przeniesiono w 1923 r. do Krypty Zasłużonych Wielkopolan w kościele św. Wojciecha w Poznaniu.

Monika Bulińska dyrektor biura stowarzyszenia Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego podsumowała inwestycję. Zaznaczyła, że już w 2021 r. stowarzyszenie starało się, aby 2022 r. był wyjątkowy i postać Józefa Wybickiego została wreszcie zauważona. W 2022 r. mija dokładnie 200 lat od śmierci Józefa Wybickiego, 275 od urodzin i 225 od powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech. Rok 2022 r. został przez Sejm ustanowiony Rokiem Józefa Wybickiego.

Już od 2014 r. mieszkańcy Brodnicy, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, a także prywatne firmy zaangażowane są w inicjatywę pn. "Wybicki-REAKTYWACJA". Celem jest promocja i popularyzowanie generała oraz związanych z nim miejsc. W ciągu ostatnich 7. lat zrealizowanych zostało wiele projektów o charakterach kulturalnym, edukacyjnym, turystycznym i inwestycyjnym. Najważniejsze z nich to: odnowienie Rotundy w Manieczkach, coroczna impreza plenerowa "Dzień hymnu Polskiego", filmy i animacje o Wybickim, żywe lekcje historii w terenie, questy i Wojewódzki Konkurs Wiedzy o gen. Józefie Rufinie Wybickim i polskich symbolach narodowych. 

Podmioty oraz osoby zaangażowane w przedsięwzięcie otrzymały statuetki i podziękowania. W holu pałacu pojawiła się wystawa Leszka Kubiaka pn. "Droga do niepodległości w filatelistyce i w modelarstwie". Koło Gospodyń Wiejskich w Brodnicy "Aktywne Brodniczanki" przygotowało dla gości slodki poczęstunek. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%