Podatek od nieruchomości należy do podatków lokalnych. Organami zajmującymi się obsługą deklaracji będą więc urzędy miast i gmin właściwe według miejsca położenia przedmiotu opodatkowania.
Zobowiązanymi do zapłaty podatku od nieruchomości są właściciele gruntów i obiektów budowlanych bądź ich części, a także m.in. użytkownicy wieczyści i posiadacze samoistni. Spoczywa na nich obowiązek zgłoszenia nabytej działki, budynku lub budowli do urzędu gminy. Służą do tego odpowiednio:
Obliczenie wysokości podatku od nieruchomości wymaga znajomości stawek określonych przez gminę. Należy bowiem pamiętać, że Minister Finansów w corocznym obwieszczeniu określa wyłącznie stawki maksymalne. Natomiast konkretne ich wysokości każda gmina ustala indywidualnie, biorąc pod uwagę szereg czynników, np. zamożność mieszkańców, główny sektor zatrudnienia czy wskaźnik bezrobocia.
Przede wszystkim ustal, czy musisz zrobić to samodzielnie. Osoby fizyczne (także prowadzące działalność gospodarczą) składają w urzędzie gminy informację IN-1. Podają w niej dane działki i budynku, m.in. powierzchnię lub powierzchnię użytkową, wskazują przeznaczenie nieruchomości itp. Nie muszą zastanawiać się, jak oblicza się podatek od nieruchomości, ponieważ formularz IN-1 takich wyliczeń nie zakłada. Wystarczy złożyć dokumenty do gminy i oczekiwać na decyzję o wymiarze daniny, wysokości rat i terminach ich płatności.
Samodzielne obliczenie podatku od nieruchomości jest natomiast wymagane od osób prawnych. W deklaracji DN-1 muszą one podać wszystkie dane działki, budynku lub budowli, a dodatkowo na podstawie obowiązujących stawek wyliczyć podatek. Następnie podzielić go na 12 rat proporcjonalnych – każda płatna do 15. dnia każdego miesiąca, z wyjątkiem raty za styczeń płatnej do 31 stycznia.
Samodzielne wypełnianie formularzy deklaracji i informacji podatkowych może być dla podatników nieco kłopotliwe. Szczególną trudność sprawia klasyfikacja gruntów i obiektów. Alternatywą dla ręcznego wypełniania urzędowych druków okaże się kreator Przyjaznych Deklaracji. Prosty w obsłudze kalkulator podatku od nieruchomości, prowadzi użytkownika krok po kroku przez cały proces. Wykorzystuje w tym celu pytania i odpowiedzi oraz system kafelkowego wyboru.
Dużą zaletą kreatora są automatyczne wyliczenia. Gdy system oblicza wysokość podatku od nieruchomości, zaokrągla kwoty według obowiązujących zasad, a w razie potrzeby wskazuje na konieczność o korekty, znacznie trudniej o pomyłkę.
Niezależnie od tego, czy wypełnisz druk samodzielnie, czy z użyciem przydatnych narzędzi, dokumenty możesz przekazać do urzędu gminy osobiście, za pośrednictwem poczty, bądź przesłać elektronicznie przez platformę ePUAP.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz